Азески: Се засилува бизнис соработката со Грција

Општа е оценката дека Преспанскиот договор донесе подобра атмосфера во соработката, но економските резултати изостанаа зашто влеговме во период на

Прочитај повеќе

Профитот на грчките енергетски компании е зголемен на речиси 600 милиони евра

Зголемената бруто профитна маржа на грчките енергетски компании на пазарот на големо достигнува до 591,45 милиони евра, за периодот од

Прочитај повеќе

Мигрантските работници ја „менуваат играта“ – Преку посебна техника ги раскажуваат своите сурови патешествија

Што се случува кога нелегални мигранти од Бангладеш и Пакистан кои работат во Грција ги земат своите мобилни телефон и

Прочитај повеќе

Целодневен штрајк во Грција: Работниците протестираат поради растот на цените и намалување на приходите

Грчките работници денеска започнале целодневен штрајк ширум земјата поради, како што велат, продлабочување на кризата, раст на цените, намалување на

Прочитај повеќе

АмЧам ги зајакнува трговските односи на Северна Македонија и Грција

Американската Стопанска Комора во Северна Македонија (АмЧам Северна Македонија) во соработка со Американско – Грчката Стопанска Комора (АмЧам Грција) и со

Прочитај повеќе

Грчките земјоделци на протест поради поскапувањето на горивата

Грчките земјоделци предупредија дека ќе ги блокираат сите главни патишта во знак на протест поради поскапувањето на горивата и енергијата.

Прочитај повеќе

Годишната инфлација во Грција највисока во последните десет години – над 5% !

Годишната инфлација во Грција достигна 5,1 отсто во декември 2021 година, што претставува и рекорд во изминатите десет години, а

Прочитај повеќе

Решенија за неплатен принуден одмор добиле 5,305 невакцинирани здравствени работници од Грција

Решенија за принуден, неплатен одмор досега добиле 5.305 невакцинирани вработени во здравството во Грција, соопшти алтернативната министерка за здравство Мина

Прочитај повеќе

Вработена во грчка болница внесувала невакцинирани лица во системот за вакцинација

Вработена во грчка болница во системот за вакцинација внесувала невакцинирани лица. Станува збор за жена која работела во администрацијата на

Прочитај повеќе

Нов протест на грчката Федерација на вработени во државните болници против задолжителната вакцинација

Нешто помалку од 6.000 невакцинирани здравствени работници во Грција веќе добија решенија за принуден, неплатен одмор, а Федерацијата на вработени

Прочитај повеќе