Гугл контра Врховниот суд, вработените можат, ако сакаат, да одат да работат во земји каде што абортусот е легален

После одлуката на Врховниот суд на САД практично да го поништи универзалното право на легален абортус, Фиона Чикони, директорката на Гугл,

Прочитај повеќе

Новата алатка на Google ве подготвува за интервју за работа; како ќе функционира?

Подготовката за разговор за работа сега е лесна благодарение на Гугл кој претставил алатка базирана на вештачка интелегенција. Гугл АИ

Прочитај повеќе

Поранешен вработен во Гугл открил зошто дал отказ?

Скот Кенеди е поранешен вработен во „Гугл“ кој ја напуштил компанијата по 10 години за да стане дел од мала

Прочитај повеќе

Вработените во Гугл се враќаат во своите канцеларии и како награда ќе добијат бесплатни електрични скутери

Вработените во Гугл се навикнати да работат од дома, но следи период на навикнување повторно да работат од нивните канцеларии.

Прочитај повеќе

Уште еден знак за враќање на старото нормално време: Гугл објави нови правила за враќање во канцелариите

Кога минатата година го објавија своето враќање во канцелариите, Гугл испрати известување до своите вработени за правилата што мора да

Прочитај повеќе

Одбиена жалбата на Гугл на одлука на ЕК, компанијата треба да плати 2,4 милијарди евра

Одбиена е жалбата на Гугл против антимонополската одлука на Европската комисија, што значи дека Гугл треба да плати 2,4 милијарди

Прочитај повеќе

Продажбата на реклами на Гугл му додесе на Алфабет рекордна заработка во третиот квартал

Матичната компанија на Гугл, Алфабет ја зголеми продажбата на реклами на популарниот пребарувач во третиот квартал, успешно надминувајќи ги новите

Прочитај повеќе

Директорот на Гугл има исклучително успешна утринска рутина која е бесплатна: Се базира на овие три работи

Подготвил: Бобан Илијевски  Не значи дека нечија рутина, ќе ви одговара и на вас.  Извршниот директор на Гугл Сандар Пичаи

Прочитај повеќе

Работниците во Гугл основале синдикат – не сакаат да стравуваат од „злоставување и одмазда“

Повеќе од 220 инженери и други работници вработени во Гугл основале синдикат.  Со тоа го заокружиле повеќегодишниот растечки работнички активизам

Прочитај повеќе

Сите вработени добиле слободен ден, за да се одморат од короната

Гугл ги одушевил сите вработени подарувајќи им слободен ден, па ги повикале во текот на продолжениот викенд да земат време

Прочитај повеќе