Лукаревска: Имаме засилени контроли – намалувањето на сивата економија е приоритет

Не би рекла дека е комплицирана постапката за адаптација на фискалните каси. Ние уште претходната недела известивме што треба да

Прочитај повеќе

Хрватска добила синдикат на мигранти

Откако повеќе стотина илјади хрватски граѓани се вработиле во странство, било само прашање на време кога Хрватска ќе добие синдикат

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Власта воведува нов данок при увоз на дизел гориво, дизелот ќе поскапи за 4 денари

СДСМ и Зоран Заев откако го испразнија буџетот и ја презадолжија државата, сега ги зголемуваат даноците за народот да го

Прочитај повеќе

„Никој не беше обврзан да ги известува фриленсерите дека треба да плаќаат данок“

На прашањето за разликата помеѓу гастарбајтерите и фриленсерите – хонорарците за време на парламентарната дебата во Србија, министерот за финансии,

Прочитај повеќе

Јанушев од Виница: За младите до 29 години нула проценти данок

Носителот на изборната единица 3 од ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев при посетата на Виница оствари средба со младите од овој град.

Прочитај повеќе

Плаќањето на данок за доход до 2022 година ќе се врши по стапка од 10 %

Според Законот за изменување на законот за данокот на личен доход (Службен весник на РСМ бр.275 од 27.12.2019 година) пресметката

Прочитај повеќе

Од први јануари личниот доход се оданочува со една стапка од 10 отсто

Од први јануари ќе се применуваат измените на Законот за данок на личен доход со кои се става во мирување

Прочитај повеќе

Повратокот на персоналниот данок е во тек, до 31 декември 17.000 земјоделци ќе добијат вкупно 80 милиони денари

Околу 17.000 земјоделци до 31 декември годинава треба да добијат поврат на персоналниот данок на доход во износ од вкупно

Прочитај повеќе

До нова година поврат на персоналниот данок во земјоделството

Околу 17.000 земјоделци до 31 декември годинава ќе добијат поврат на персоналниот данок за остварениот приход во 2018 година исклучиво

Прочитај повеќе

Детектор: Мнозинството граѓани се против прогресивниот данок

Мнозинството граѓани се против прогресивното даночење и сметаат дека државата одзема голем дел од платата, а собраните пари во буџетот

Прочитај повеќе