УЈП казни 114 даночни обврзници – дел од нив не намалиле ДДВ на основните прехранбени производи

Управата за јавни приходи (УЈП) во текот на изминатите два дена извршила 611 контроли на територијата на цела држава при

Прочитај повеќе

Бектеши: Од денеска нула отсто ДДВ за лебот, јајцата, млекото, брашното, оризот, шеќерот и маслото

Министерот за економија Крешник Бектеши преку својот фејсбук профил потсетува дека од денеска данокот на додадена вредност за основните прехранбени

Прочитај повеќе

Спречено поскапување на храната со мерките за ДДВ на 0%, замрзнатите маржи и забрани за извоз

Еден од врвните приоритети на СДСМ во време на глобалната криза е заштита на стандардот на граѓаните и ликвидноста на

Прочитај повеќе

Владата да донесе одлука за укинување на акцизата и ДДВ за зелена нафта за земјоделците, како и 0% ДДВ на вештачките ѓубрива веднаш

Владата да донесе одлука за укинување на акцизата и ДДВ за зелена нафта за земјоделците, како и 0% ДДВ на

Прочитај повеќе

Цената на горивата денеска нема да се менува, РКЕ веднаш ќе реагира штом се донесат измените за акцизите и ДДВ

Цената на нафтените деривати денеска нема да се менува бидејќи не се исполнети условите за тоа, потврдија за МИА од

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи антикризните мерки, но ќе поднесе амандмани

ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за предложените мерки од владата иако смета дека се задоцнети и недоволни, но од партијата најавуваат и

Прочитај повеќе

Ковачевски: Сите заедно да ги усвоиме измените на Законите за да го ублажиме ценовниот шок

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски ги повика сите пратеници да ги усвојат измените на Законите за ДДВ и акцизите. „Ги

Прочитај повеќе

Лебот, маслото за јадење и брашното се продаваат по набавни цени, измените за ДДВ и за акцизи пред пратениците

Лебот, маслото за јадење и брашното од вчера се продаваат по набавни цени, а за дел од основните прехранбени продукти

Прочитај повеќе

Продолжен рокот за поднесување ДДВ-04 пријава до 28 јануари

Крајниот рок за поднесување на ДДВ-04 пријавата се продолжува за три работни дена, односно краен рок за поднесување на ДДВ-04 пријавите ќе

Прочитај повеќе

488 милиони евра од поврат на ДДВ кон стопанството, македонската економија е стабилна и ликвидна

Прес-конференција, Даниела Маркоска, пратеничка на СДСМ Македонската економија е стабилна поставена на добри основи и се движи во добар правец.

Прочитај повеќе