Мартенс: Македонија троши двојно повеќе струја отколку што произведува

Делегацијата на германското стопанство во земјава (АХК) во својата утринска телеграма порачува дека Северна Македонија влегува во енергетска криза и

Прочитај повеќе

Поддршка за инвеститорите полесно да дојдат до државна помош, нуди Делегацијата на германското стопанство

Делегацијата на германското стопанство им нуди поддршка на странските и домашните инвеститори за полесно да дојдат до државната помош преку

Прочитај повеќе

Делегацијата на германското стопанство ќе ги поврзува компаниите од регионот со германски компании

Делегацијата на германското стопанство во земјава во текот на октомври организира два настана преку кои ќе ги поврзува македонските компании

Прочитај повеќе

За прв пат доделена наградата за посветеност на унапредувањето на човековите права во бизнисот

Оваа награда, годинава се додели за прв пат, на Меѓународниот ден на човекови права, во рамки на проектот „Поттикнување на

Прочитај повеќе

Владина делегација положи цвеќе на споменикот на Св. Климент Охридски пред Народната и универзитетска библиотека во Скопје, по повод празникот – 8 декември

Делегација на Владата на Република Северна Македонија денес положи свежо цвеќе на споменикот на Св. Климент Охридски пред Народната и

Прочитај повеќе

Германските стопанственици се задоволни од условите за бизинис во Македонија

Странските инвеститори во моментов имаат одлични услови за започнување бизнис во државата. Ова е се должи на големиот број на

Прочитај повеќе

Државата, бизнисмените и вработените имаат обврска да ги почитуваат човековите права

Во рамките на проектот „Поттикнување на принципите за бизнис и човекови права“, денеска во хотелот „Арка“ се одржа национална „Конференција

Прочитај повеќе

Македонија е одлична локација за германските инвеститори, вели Мартенс

Македонија е одлична локација за германските инвеститори што се покажа во изминатите 10 години. Германските компании кои работат во земјата

Прочитај повеќе

Вицепремиерот Анѓушев и министерката Апостолска остварија средба со јапонска бизнис делегација

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска,

Прочитај повеќе