МДС СО ОТВОРЕНO ПИСМО ДО ОСМАНИ: ПОГОЛЕМ БРОЈ ДИПЛОМАТИ ЖИВЕАТ НА КРЕДИТИ, САМО ПРИВИЛЕГИРАНИТЕ ДОБИВААТ ДНЕВНИЦИ

Македонскиот дипломатски синдикат (МДС) денеска, преку медиумите, упати отворено писмо до министерот за надворешни работи Бујар Османи во кое меѓу

Прочитај повеќе

МДС: Не престануваат пресметките во МНР со „неподобните“ за раководството

Македонскиот дипломатски синдикат бара од Владата да влијае на постапувањето на министерот и неговиот кабинет, како најитно би престанала харангата

Прочитај повеќе

МДС: Против тројца дипломати се водат дисциплински постапки затоа што јавно ја искажале својата мисла

Деновиве во МНР се спроведуваат нови дисциплински постапки, овој пат против тројца дипломати, случајно повторно членови на МДС, кои во

Прочитај повеќе

СОНК и НАкС: Заедно ќе презeмеме законски мерки против намерата за формирање на синдикат на универзитетите

Бобан Илијевски Ќе ги преземат сите законски и легитимни мерки доколку ректорите на јавните универзитети не се откажат од намерата

Прочитај повеќе

Заев уверува дека новиот закон за надворешни работи ќе ја зајакне дипломатијата, синдикатот има поинакво мислење

Дипломати од кариера за зајакнување на нашите амбасадорски позиции. Премиерот Заев на својот Фејсбук профил сподели анализа за изминатите години,

Прочитај повеќе

Дипломатскиот синдикат се сомнева на политичка позадина зад избирањето на дипломатите

Македонскиот дипломатски синдикат при Синдикатот на администрација и државна управа, упатува најостра критика до раководството на Министерството за надворешни работи

Прочитај повеќе

Дабиќ: Бараме изготвување на нов предлог Закон за надворешни работи со вклученост на вработените

Бобан Илијевски Денеска во Министерството за надворешни работи се одржа јавна расправа за предлог Законот за надворешни работи, за кој

Прочитај повеќе

МДС: Наместо повлекување на огласите, Димитров направи поделби

Македонскиот дипломатски синдикат е непријатно изненаден од вчерашната реакција на раководството на Министерството за надворешни работи и ниското ниво на

Прочитај повеќе

Амбсадорот Дабиќ: Целта ни е да ги унапредиме правата на вработените во МНР

Унапредување на статусот на вработените во Министерството за надворешни работи е една од клучните цели на новоформираниот Македонски Дипломатски синдикат

Прочитај повеќе