Дали конечно 130 директори ќе се бираат по нивната стручност, а не по партиска линија?

Ќе почнат ли конечно во земјава директорите на државните институции, но и секретарите, да се избираат затоа што се стручни

Прочитај повеќе

АД ЕСМ: Намалени плати на директори, намалени јавни набавки и расходи со новите мерки за штедење

АД ЕСМ воведе нови мерки за штедење и ги прошири мерките кои ги донесе во декември 2021г, со цел намалување

Прочитај повеќе

ВИДЕО| ГИ ЗАКЛУЧУВАЛЕ ВО КАНЦЕЛАРИИ – ВО ГРАДИНКИТЕ СЕ ВРШИ ОГРОМЕН МОБИНГ ВРЗ ШТРАЈКУВАЧИТЕ

Во градинките има најмногу притисоци и опструкции. Во две третини од нив, вработените се затвораат во канцелариите од страна на

Прочитај повеќе

Неделков: Не е паметно директорите да се мешаат во организирање на штрајкот, може да добијат парична или затворска казна

Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 вели дека

Прочитај повеќе

Шаќири на работен состанок со директорите на неколку образовни институции

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска оствари работен состанок со директорите на Државниот испитен центар, Бирото за развој

Прочитај повеќе

Тиктокерки заработуваат повеќе од директори на глобалните компании

Ѕвездите на ТикТок како сестрите Д’Амелио и Адисон Реј заработуваат повеќе пари од многу од извршните директори на S&P 500.

Прочитај повеќе

Директорите имаат нов омилен збор: Оваа година го кажале 3,091 пат, а во 2001 само еднаш

Ако прашате многу работодавачи и директори за тоа каква била 2020, но и 2021 година, кога ќе погледнат зад себе,

Прочитај повеќе

Царовска на редовен координативен состанок со директорите на училиштата: Заеднички приоритет ни е да ги сочуваме училиштата безбедени

Состојбата со Ковид 19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен

Прочитај повеќе

Царовска на состанок со директорите на ученичките и студентски домови: Сместувањето тече во најдобар ред со максимално почитување на протоколите

Сместувањето во ученичките и студентските домови тече во најдобар ред согласно планот и протоколите за сместување во овие установи. За

Прочитај повеќе

Царовска на координативен состанок со директорите на училиштата: Важно е да се почитуваат заштитните мерки за училиштата да останат безбедни

Образовниот систем е во добра кондиција и успешно се спроведува наставата со физичко присуство, според новите наставни програми за прво

Прочитај повеќе