Здравствените работници и понатаму без плата, докторите заминуваат во други болници

И покрај бројните ветувања, здравствените работници во Коњиц, БиХ се‘ уште немаат земено плати.  Ова за Фена го потврдила и

Прочитај повеќе

Во Македонија има 25 невработени доктори на науки

Вкупниот број невработени во Македонија заклучно со 30 септември изнесува 135.605 лица, од кои 69.001 се жени, покажуваат податоците на

Прочитај повеќе

Докторите повторно излегуваат на протести – подготвуваат и штрајк

Синдикатот на докторите на медицина и стоматологија на Федерацијата на Босна и Херцеговина повторно организира протести. Тие ќе се одржат

Прочитај повеќе

Младите доктори-специјализанти со писмо до Заев и Филипче

Групата на приватни специјализанти при Медицинскиот факултет објавуваат јавно писмо до премиерот Зоран Заев и министерот Венко Филипче. Тие бараат

Прочитај повеќе

Над 2000 медицински сестри и повеќе од 250 лекари бараат работа

Над 2.300 сестри и доктори се на листата невработени. Според податоците на Агенцијата за вработување заклучно со 31 октомври годинава,

Прочитај повеќе

МЗЗПР: Втора работилница намената за докторите по медицина на труд

  По повод Европската недела за Безбедност и Здравје при работа 2020 година, Македонското здружение за заштита при работа –

Прочитај повеќе

Лекарите предупредуваат: Пушењето марихуана може да биде лошо за срцето

Здружението на американски доктори предупредува дека консумирањето марихуана може да има лошо влијание врз нашето срце. „Американското здружение за срце

Прочитај повеќе

ССКЦ: Неприфатлива е одлуката вработени во јавните здравствени установи во овие моменти да бидат вклучени во избирачки комисии и одбори

Соопштението на Синдикатот на клинички центар ви го пренесуваме интегрално: Поради информацијата дека во избирачките комисии и одбори ќе бидат

Прочитај повеќе

Двајца доктори сопружници од „Систина“ позитивни на КОВИД-19

Двајца доктори кои воедно се и брачни сопружници и работат во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се позитивни на КОВИД-19. Едниот

Прочитај повеќе

(Видео) Единствената заболена пациентка од корона вирус е во фаза на опоравување, нема нови пациенти со индициран тест за корона вирус, изолацијата се одвива добро

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека единствената пациентка заболена од корона вирус е во добра

Прочитај повеќе