Докторите по завршувањето на работното време ќе можат да работат во друга установа

Се подготвуваат измени на Законот за здравствена заштита кои ќе овозможат флексибилно искористување на здравствениот кадар. Министерот за здравство Венко

Прочитај повеќе

Приведен родителот кој нападна доктор на Токсикологија

Родителот кој вчера нападна дежурен лекар на Клиниката за токсикологија е пронајден  и приведен, а против него ќе биде поднесен

Прочитај повеќе

Физички бил нападнат доктор од Клиниката за токсикологија

Вчера физички бил нападнат доктор од Клиниката за токсикологија, објави на фејсбук, Министерот за здравство, Венко Филипче. “Денеска физички беше

Прочитај повеќе

Доктор во Комисијата на МВР која ќе одлучува кој ќе добие пасош

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев кажа дека формирал комисија, во која ќе има вклучено е доктор, која ќе одлучува

Прочитај повеќе

Од клиниката на Жан Митрев со Чадиковски си заминуваат и другите десеттмина

По пет месеци, детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски поднесе оставка во болницата на Жан Митрев. Чадиковски ја потврди информацијата, посочувајќи дека

Прочитај повеќе

Лекарка од Струга 8 години бара работа, а државата има недостиг од доктори

Сања Ѓоревски од Струга осум години бара работа како лекар и никаде не ја примаат. Оваа 34 годишна лекарка од

Прочитај повеќе

За синдикатот на клинички центар нацрт законот за лекарска дејност е мешавина на постоечки закони

За Самостојниот Синдикатот на Клинички центар – ССКЦ, Нацрт Законот за лекарска дејност кој во основа делува како мешавина на

Прочитај повеќе