Швеѓанец почнува да живее сам на 18 години, а Македонец на 32

Секој млад човек има потреба да се осамостои, да започне свој живот и кариера, но постојат голем број фактори што

Прочитај повеќе

Секој трет Македонец не може да си го грее домот во зима

Македонија е енерегетски најсиромашната  држава во Европа. Секое трето домаќинсто не може да си го загрее домот. Немањето пари да

Прочитај повеќе

ДОМ: Здравствените работници да бидат наградени со ваучери за туризам

Веќе втора година здравствените работници се изложени на максимален притисок во борбата со Ковид 19 вирусот, ризикувајќи ги своите животи

Прочитај повеќе

Една корисничка и две вработени во Дом за стари лица во Куманово позитивни на Ковид 19

Една корисничка и две вработени од Домот за стари лица „Зафир Сајто” во Куманово се позитивни на коронавирус, соопштија од

Прочитај повеќе

Слободни 408 легла во студентскиот дом Гоце Делчев, конкурсот трае до 24 февруари

Откако во петокот и официјално беа пуштени во употреба блоковите В и Г од студентскиот дом „Гоце Делчев“, Министерството за

Прочитај повеќе

Народот кои ги потценува своите учители е осуден на пропаст!

Различни луѓе паметат различни личности, работи и искуства од своите најрани денови, но речиси сите паметат една иста личност –

Прочитај повеќе

Протест во Визбегово поради мал групен дом со три деца, институциите повикуваат на надминување на предрасудите

Група жители од населбата Визбегово попладнево излегоа на протест со кој бараат дислокација на малиот групен дом во нивното соседство

Прочитај повеќе