archiveдржавен

ПравдаСветот на работникот

Апасиев: Селективното доделување на К-15 во администрацијата е предизборен поткуп

Бобан Илијевски Колективниот договор којшто се потпиша во администрацијата е своевиден предизборен поткуп од страна на СДС, вели Универзитетскиот професор...
ЕкономијаМакедонија

Се очекуваат поповолни состојби во преработувачката индустрија и зголемување на бројот на вработени

Раководителите на деловните субјекти во јануари 2020 година, во преработувачката индустрија очекуваат поповолни состојби за обемот на производство во наредните...
МакедонијаПравдаСиндикат

НАкС: Трудовиот инспекторат утврди нерегуларности со формирањето на синдикатите на универзитетите

Државниот инспекторат за труд утврдил законски нерегуларности со формирањето на синдикатите во јавните универзитети, соопшти Независниот академски синдикат (НАкС). Трудовиот...
ПравдаСветот на работникот

Хелсиншки Комитет бара казни за кршењето на прописите за безбедност и здравје при работа за намалување на црниот биланс

Последната вест за повреден работник, кој додека работел на бул. Борис Трајковски, паднал и се здобил со тешки телесни повреди, е...
1 2 3 9
Page 1 of 9