Петок неработен ден за државните службеници на Шри Ланка како поттик да одгледуваат храна

Земјата има околу еден милион вработени во јавниот сектор. Шри Ланка, островот каде живеат околу 22 милиони луѓе, се соочува

Прочитај повеќе

Во Мексико, државните службеници веќе не смеат да се гушкаат и бакнуваат

Вработените во државните служби во Мексико отсега ќе треба да избегнуваат бакнување, гушкање и комплименти за физичкиот изглед како дел

Прочитај повеќе

Онлајн настава за учениците и работа од дома за државните службеници и утре во Атина

Градинките, основните и средните училиштата во областа Атика, поширокиот регион на Атина и во следните два дена ќе останат затворени,

Прочитај повеќе

Министерството за финансии вработува 16 државни службеници

Министерството за финансии објави оглас за вработување на 16 државни службеници. Се бара виш соработник за децентрализирано финансиско спроведување на

Прочитај повеќе

Задолжителна вакцина против Ковид-19 за државните службеници во Унгарија

Владата на Унгарија побара државните службеници да се вакцинираат против Ковид-19 и носењето маски да биде задолжително во јавниот превоз

Прочитај повеќе

Нуредини: Државните службеници ќе селектираат отпад

Педесет собирни садови – вендинг машини ќе бидат поставени во државните институции со цел вработените да можат да го селектираат

Прочитај повеќе

Постои ли КОИНЦИДЕНЦИЈА во ек на изборна кампања?

Прочитав и слушнав лавина на реакции по објавата дека работното време на административците ќе се намали на 36 часа и

Прочитај повеќе

Словенскиот полициски синдикат побарал да се преиспита уставноста на одлуката за задолжителна вакцинација

Дел од синдикатите на вработените во јавниот сектор во Словенија се противат на одлуката на Владата, според која сите државни

Прочитај повеќе

Бајден нареди сите државни службеници да се вакцинираат, станува збор за милиони луѓе

Американскиот претседател Џо Бајден воведува построги правила за вработените во јавните владини институции и презема чекори за да ги натера

Прочитај повеќе

Министерството за правда вработува – плата од 29,693 денари

Агенцијата за Администрација објави оглас за вработување на 4 државни службеници во Министерство за правда. Се бараат кандидати за виши

Прочитај повеќе