ВМРО – ДПМНЕ: За една година се раселени над 130,000 луѓе

Премногу е, криминалот на СДСМ и ДУИ за една година раселил над 130 илјади луѓе. Според податоци на ДЗС во

Прочитај повеќе

Левица: Мнозинството пратеници не се откажуваат од своите привилегии во услови на криза

Во последниве шест месеци, Собранието на Република Македонија исплатило околу 6 милиони денари за патни трошоци и близу 600.000 денари

Прочитај повеќе

Штрајкот на просветарите е легитимен, уставно загарантиран, а барањата се оправдани и согласно колективниот договор

Вработените во образованието имаат уставно загарантирано право на штрајк. Вработените во образованието имаат законски основ да бараат повисоки плати согласно

Прочитај повеќе

ВИДЕО| Левица: СДСМ и ДУИ гласаа против обезбедување на стечајците

Со 34 гласа ЗА, 42 ПРОТИВ и 1 воздржан, предлог – законот на Левица за материјално обезбедување на стечајците по

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ не дава заслужени плати на просветари, а троши милиони на криминал, цвеќиња и кафиња

СДСМ се лицемерни. Едно говореа пред неколку години, друго прават сега. Тогаш велеа дека е загарантирано со Устав правото на

Прочитај повеќе

Левица: СДСM и ДУИ гласаа против поголема работна сигурност

Со изменувањето на Законот за работни односи, предлог-законот на Левица се однесува на таргетирање на мотивацијата и ефикасноста на работниците,

Прочитај повеќе

Владата од 1 ноември до сега иако знаела дека ќе има криза потрошила 2 милиони евра на луксуз

Владата се однесува неодговорно и расипнички во сред криза. Од 1 ноември минатата година до денес. За период од 5

Прочитај повеќе

Таравари: ДУИ и СДСМ да прекинат со притисоците врз вработените во државната администрација

Генералниот секретар на политичката партија Алијанса за Албанците, Арбен Таравари на прес-конференција во седиштето на гостиварскиот огранок посочи на повеќе

Прочитај повеќе

Муцунски: Собранието не треба да биде вакво

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски го впери прстот во СДСМ  и ДУИ како одговорни што вчера во Собранието не беа

Прочитај повеќе

Зибери: 600 евра плата за здравствените работници во првите 100 дена Влада

Мојот акционен план за првите 100 дена, опфаќа 25 конкретни мерки за подобрување на еднаквоста и животниот стандард за сите

Прочитај повеќе