ЕСМ понуди за 17% повисока цена од сегашната на ЕВН

ЕВН Хоме како Универзален снабдувач на електрична енергија, на денешниот тендер за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите

Прочитај повеќе

ЕВН го демантира Манасков и го повикува да присуствува на проверувањето на точноста на броилата

ЕВН Македонија сите свои активности на пазарот ги спроведува согласно законската регулатива и под строго определени правила. Оттука, ЕВН Македонија

Прочитај повеќе

ЕВН нè краде, ЕВН додава киловати и мегавати на броилата, а никој не го контролираа тоа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика Ѓорѓи Манасков предупредува дека тоа што нема акредитирано тело да ја контролира ЕВН ѝ

Прочитај повеќе

Вработен во ЕВН нападнат во липковско

Вработен во ЕВН Македонија вчера бил физички нападнат во липковско додека извршувал работни задачи. – На 20.12.2021 во 15.30 часот

Прочитај повеќе

Бектеши: Останувам на ставот дека струјата ќе поскапи до 10 отсто

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека останува на ставот дека поскапувањето на струјата ќе биде најмногу до 10

Прочитај повеќе

ЕСМ не се јави на тендерот на ЕВН, струја за граѓаните ќе се увезува од странство а сметките ќе растат

На тендерот на универзалниот снабдувач за обезбедување на струја за граѓаните за следната година, државната ЕСМ не даде понуда, дознава

Прочитај повеќе

Ковачевски: Не можам ниту да потврдам ниту да демантирам поскапување на струјата

Не можеме ни да ги демантираме ниту да ги потврдиме шпекулациите во јавноста околу цената на електричната енергија, но на

Прочитај повеќе

Регулаторна прифаќа да ја врати старата цена на струјата, но ако се согласат енергетските компании

Ако ЕВН, МЕПСО и ЕЛЕМ ги повлечат барањата за поскапување на струјата, тогаш и Регулаторната комисија за енергетика ќе ја

Прочитај повеќе

Во Чаир, Тетово, Куманово и Гостивар протести против поскапувањето на струјата

Серија протести против поскапувањето на струјата денеска се закажани низ Македонија. Протесните маршови ќе започнат во 19 часот во паркот

Прочитај повеќе

ЕВН воведува мерки за спречување на ширењето на корона вирусот

ЕВН, во интерес на јавното здравје и по препораките од Комисијата за заразни болести и Министерство за здравство, презеде низа

Прочитај повеќе