Европската Федерација на новинари го осудила отпуштањето на новинарите од хрватски локален медиум

Европската Федерација на новинари (ЕФН) објавила дека му се придружува на Хрватското новинарско здружение и Синдикатот на новинари на Хрватска

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) КСС: Европските и Светските синдикати реагираа до Премиерот за репресијата која се врши врз КСС

Бобан Илијевски Европската и Светската конфедерација на синдикати преку писмо упатено до Премиерот на Р. Македонија Зоран Заев реагирале на

Прочитај повеќе

Заев со претставници на ЕБОР: Продолжува соработката во насока на интензивирање на проектите за економски развој и отворање на нови работни места

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска имаше работна средба со претставници на Европската банка за обнова

Прочитај повеќе

ССНМ повторно го отвора конкурсот за „Награда од Европската Унија за истражувачко новинарство“

По прекинувањето на конкурсот поради пандемијата, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници повторно го отвара конкурсот за истражувачки стории

Прочитај повеќе

МОТ и ЕБОР ја советуваат Македонија за пазарот на трудот по корона вирусот

Целта на препораките составени од заедничката работна група на Меѓународната организација на трудот (МОТ) и Европската банка за обнова и

Прочитај повеќе

Над половина од македонските граѓани не можат да си дозволат неочекуван финансиски трошок

Последните податоци на „Eurostat” покажуваат дека скоро секој трети граѓанин на Европската унија (32 проценти) не може да издржи неочекуван

Прочитај повеќе

МИОА: ЕК ја потврди клучната улога на апликациите како што е СтопКорона во борба со Ковид-19

Државите членки во Европската Унија, поддржани од Европската Комисија објавија официјален документ во кои сенаведени предностите и клучната важност од

Прочитај повеќе

МЗЗПР: 25 смртни случаи при работа се забележани во 2019 година

Претседателот на Македонското здружение за заштита при работа – МЗЗПР, Милан Петковски за порталот Работник рече дека во извештајот не

Прочитај повеќе

Вработен во Европската централна банка позитивен на новиот коронавирус

Европската централна банка соопшти дека еден нејзин вработен е заразен со новиот коронавирус и тој сега ја добива неопходната медицинска

Прочитај повеќе