Кадиевска Војновиќ: Една од причините за протестот на 18 јуни е економијата

На 18 јуни е најавен голем протест од страна на ВМРО-ДПМНЕ, впрочем една од причините е економијата. Покрај многубројните причини

Прочитај повеќе

Повеќето шефови на големите компании во светот очекуваат раст на глобалната економија во 2022

Повеќе од три четвртини од лидерите на големите компании предвидуваат подобрување на глобалната економија и нејзино зајакнување во текот на

Прочитај повеќе

25.000 денари денес се како 20.000 денари минатата година, стандардот на народот драстично опаднат заради СДСМ

Соопштение до јавност, реакција на прес конференцијата на Даниела Маркоска од СДСМ 25.000 денари денес, се како 20.000 денари минатата година, стандардот

Прочитај повеќе

Ковачевски: Растот на економијата оваа година ќе биде над 4%

Имаме добри економски показатели и релизации остварени во изминатата 2021 година напиша Ковачевски на својот фејсбук профил. Зголемени се приходите, имаат

Прочитај повеќе

Бектеши: Обезбедени 60 милиони денари за над 7.500 домаќинства со ниски приходи кои ќе добиваат намалени сметки за струја од 600 до 800 денари во 2022 година

Министерот за економија Крешник Бектеши на прес-конференција во Владата информираше за Програма за заштита на ранливи потрошувачи на енергија за

Прочитај повеќе

Економијата во 2021 – од економско заздравување до енергетска криза

Економијата излезе од зона на рецесија. Раст на увозот и извозот. Дел од инфраструктурните проекти останаа “заглавени“, но по две

Прочитај повеќе

АЗЕСКИ И ПЕЦАКОВ – САМО ЗА ЕКОНОМИЈАТА И ЗА ТУРИЗМОТ

Денеска во Охрид се оствари средба на претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески, и на градоначалникот на

Прочитај повеќе

Се повеќе се создаваат зелени работни места коишто се и многу подобро платени

Во јануари месеци оваа година, порталот Работник направи интервју со Претседателот на граѓанската организација Гоу Грин (Go Green) Антонио Јовановски

Прочитај повеќе

Економијата во процес на рехабилитација – Нема закана од инфлација и турбуленции во банкарскиот сектор

Според податоците за вториот квартал од годинава има многу висока стапка од 13,5% во однос на истиот квартал минатата години

Прочитај повеќе

СДСМ: Економијата е стабилна и расте, странските инвестиции носат нови работни места и повисоки плати

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев во континуитет презема успешни мерки и политики што даваат позитивни економски резултати,

Прочитај повеќе