Xiaomi гради фабрика за електрични возила која годишно ќе произведува 300.000 возила

Кинескиот технолошки гигант Xiaomi, кој инаку е најпознат по производството на мобилни телефони и друга потрошувачка електроника, ќе изгради фабрика

Прочитај повеќе

Транзицијата кон електрични возила загрозува над 60.000 работни места во Италија

Транзицијата кон електрични автомобили може да загрози над 60.000 работни места во Италија, вели еден од највлијателните синдикати, повикувајќи ја

Прочитај повеќе

Тесла го обвини ривалот на електричен автомобил Ривијан за кражба на трговски тајни

Во судска постапка поднесена од фирмата за електрични автомобили – Тесла каде е сопственик Елон Муск, го обвини стартапот на

Прочитај повеќе