Цената на струјата се зголемува, евтината тарифа повеќе од двојно, а високата за 20 проценти

Комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека владата го лаже народот дека цената на струјата е

Прочитај повеќе

БИТИЌИ БАРА ОД НАРОДОТ ДА ЈА ПРОМЕНИ СВЕСТА И РАЗМИСЛУВАЊЕТО

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска

Прочитај повеќе

Азески – Ќура: Енергетиката останува клучен проблем за стопанството

Енергетиката и натаму останува клучен проблем за стопанството, но не помалку важно е и немањето доволно човечки ресурси, односно квалификувана

Прочитај повеќе

Мицкоски: Предлагаме сет на 5 мерки за помош на стопанството, преку поевтина струја која ќе спаси многу работни места

Македонија не е само во енергетска, туку и во економска криза. Инфлацијата е двоцифрена, сиромаштијата галопира, додека стандардот опаѓа. Тезата

Прочитај повеќе

Инвеститорите на тркалезна маса со Битиќи, енергетиката и инфраструктурата во фокусот

Енергетиката и инфраструктурата, поддршката на инвеститорите во слободните економски зони, пазарот на труд, како и царинските и даночните прашања, беа

Прочитај повеќе

Собранието изгласа продолжување на кризната состојба во енергетиката

Собранието на денешното продолжение на 86-тата седница, изгласа продолжување на рокот на кризните состојби заради недостиг на електрична енергија на

Прочитај повеќе

Продолжува комисиската расправа за состојбата во енергетика, Владата одобри средства за непречено снабдување со топлинска енергија на Скопје

Владата на вчерашната седница донесе одлука за одобрување 1,1 милијарда денари на АД „Електрани на Северна Македонија” (ЕСМ) за набавка

Прочитај повеќе

Продолжува комисиската расправа за кризната состојба во енергетиката

Собраниската комисија за одбрана и безбедност денеска петти ден ќе расправа за продолжување на рокот за постоење на кризна состојба

Прочитај повеќе

Одлуката за продолжување на кризна состојба во енергетиката на дневен ред на собраниска седница

Одлуката за продолжување на кризната состојба во делот на енергетиката е ставена на дневен ред на денешната 86. собраниска седница. Според

Прочитај повеќе

Лажно репрезентативна „Стопанска комора за Енергетика“, шири лажни вести и паника во македонската јавност!

Стопанска комора од која се појавува само еден човек, веќе неколку години во македонската јавност се претставува како релевантна институција

Прочитај повеќе