Бислимоски: Инвестирањето во енергетски капацитети ја зголемува енергетската независност на државата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) во осум месеци има издадено лиценци за производство на електрична енергија од

Прочитај повеќе

Чевларските компании од Куманово се соочуваат со предизвици поради енергетската криза

По шокот од кризата поврзана со пандемијата полека почна да се стабилизира чевларскиот сектор во Куманово. Ако на почетокот на

Прочитај повеќе

Исени: Предизвик е енергетската криза, паралелно на тоа и одливот на работната сила

Како реагира Стопанската комора на Северозападна Македонија на последните турбулентни економски и енергетски предизвици, одговара извршниот директор на СКСЗМ Дриљон

Прочитај повеќе

Енергетската криза досега ја чини државата 170 милиони евра!

Министерот за економија Крешник Бектеши инфомираше дека од државниот буџет на ЕСМ им се префрлени 120 милиони евра за справување

Прочитај повеќе

Постојано носиме мерки да ги ублажиме последиците од енергетската криза, вели Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Владата постојано носи одлуки кои ќе овозможат непрекинато снабдување на електрична енергија во целата земја,

Прочитај повеќе

Минималната плата нема да се зголеми до вториот квартал од 2022 година – Причина: Енергетската криза

Министерот за економија, Крешник Бектеши, поканет во „Економски магазин“, синоќа на Алсат ТВ, најави зголемување на минималната плата најрано во

Прочитај повеќе

Од 132-та седница на Владата: Обезбедени дополнителни 670 милиони денари за надминување на енергетската криза

Владата на Република Северна Македонија на последната 132-ра седница, согласно Законот за извршување на Буџетот за 2022 година, донесе Програма

Прочитај повеќе

Утре подготвителна седница на РКЕ за механизмите при носење на новата одлука за цената на струјата

За утре е закажана подготвителната седница на која Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) пред енергетските компании ќе

Прочитај повеќе

Економијата во 2021 – од економско заздравување до енергетска криза

Економијата излезе од зона на рецесија. Раст на увозот и извозот. Дел од инфраструктурните проекти останаа “заглавени“, но по две

Прочитај повеќе

БИТИЌИ ЗА ТВ 24: 2022 ТРЕБА ДА БИДЕ ГОДИНА НА ЕКОНОМСКО ОПОРАВУВАЊЕ

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во емисијата 24 анализа рече дека во 2021 ни се случи непредвидлива енергетска криза

Прочитај повеќе