Нови мерки, стабилен енергетски сектор и субвенционирање на цената на струјата во пресрет на најтешката зима

Пред нас и пред целиот свет е ташка зима, во услови на најголема економска и енергетска криза по Втората светска

Прочитај повеќе

Заев: Прва стратешка француска инвестиција во енергетскиот сектор, Соларен парк „Стипион“ еден од најголемите во Европа

„Северна Македонија ќе добие соларен парк, кој ќе биде еден од најголемите во Европа со капацитет за производство на електрична

Прочитај повеќе

Битиќи: Да се опуштиме и да славиме Нова година во украсени градови

Вицепремиерот за економија, Фатмир Битиќи, во своето гостување на Утрински брифинг, кажа да се опуштиме и да се дочека Нова

Прочитај повеќе

Владата треба да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор

Владата, според најавите, денеска на седница треба да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор за да се вбризгаат  буџетски средства

Прочитај повеќе

Бислимоски од Атина: Владите во регионот мора да продолжат со инвестиции во енергетскиот сектор

Само преку одговорно менаџирање со енергетските капацитети, може да се амортизираат сложените состојби на пазарот, порача претседателот на Регулаторната комисија

Прочитај повеќе

ЕСМ на тендерот на Универзалниот снабдувач понуди пониска цена на струјата од лани

Државната енергетска компанија АД ЕСМ понудила 36,1 евро за мегават час електрична енергија на тендерот на ЕВН Хоум или Универзалниот

Прочитај повеќе

Промовирани нови еколошки автобуси за превоз на работниците од „РЕК Битола“

Претседателот на Владата Зоран Заев и генералниот директор на АД „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) Васко Ковачевски, денеска, промовираa шест

Прочитај повеќе