- Advertisement -

archiveжени

МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникотСиндикат

(ВИДЕО) Меѓународниот ден на жената – Потсетник за нееднаквата положба на жената во општеството

Соопштението на КСС ви го пренесуваме интегрално: Реалноста со која се соочуваат жените во светот излегува на виделина само кога...
НовостиПравда

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска на средба со универзитетската професорка во пензија д-р Јелица Николовска разговараше за...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Жените се повеќе се стекнуваат со образование, но за истото ниво добиваат пониска плата

Право на образование имаат и се повеќе жени се образовани, доминантни се во одредени сектори како правото, економијата, образование и...
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникот

Жените да се ослободат од работа за 8 Mарт за да присуствуваат на маршот, бара платформата за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост упатува барање и апел до работодавачите да ги ослободат работничките од обврски на празникот 8 Mарт...
1 2 3 4
Page 1 of 4