Балканот е на врвот на светот според загадувањето на воздухот

Светска банка предупреди дека луѓето од Западен Балкан често дишат воздух кој е меѓу најзагадените во светот, и дека неговото

Прочитај повеќе

Отпад од Италија, влегува во Македонија преку Албанија и Бугарија?

Веќе неколку години се шпекулира дека во земјава се увезува отпад, и тоа не само за преработка, туку за уништување.

Прочитај повеќе

(Видео) Загадувањето со фосилни горива предизвика смрт на 8,7 милиони во светот во 2018 година!

Ново истражување објавено денес во „Истражување на животната средина“ наведува дека еден од пет смртни случаи ширум светот се должи

Прочитај повеќе

Протест на Движењето за чист воздух пред цементарницата УСЈЕ

Иницијативата Движење за чист воздух денеска одржува протест пред цементарницата УСЈЕ затоа што што според нив, треба заеднички да се

Прочитај повеќе

И Аеродром со интервентни мерки против загадувањето

Соодветно со препораките на централната и градската власт и заложбите на Општина Аеродром, ги активиравме дополнителните интервентни мерки што се

Прочитај повеќе

Кузмановска: Загадениот воздух го намалува имунитетот, што ја зголемува можноста за грип и респираторни болести

Загадувањето на воздухот предизвикува потешкотии и намалување на општиот имунитет на организмот на секој човек, а особено на луѓето кои

Прочитај повеќе

(Видеа) Масовен протестен марш против загадениот воздух

Бобан Илијевски Загадениот воздух и непреземањето на мерки од страна на Владата повторно ги принуди граѓаните на Скопје да излезат

Прочитај повеќе

(Видео) Протест на средношколците против загадениот воздух

Се повеќе средношколци започнаа да се собираат пред Владата, во знак на протест против загадувањето на воздухот, како дел од

Прочитај повеќе

Работните места ќе бидат една од темите на самитот Македонија 2025

Иднината на работните места и справувањето со загадувањето на воздухот ќе бидат централни теми на годинашниот самит на Македонија 2025,

Прочитај повеќе