Се одржа DevCon 2022: Вмрежување и споделување на знаење од ИТ заедницата за ИТ заедницата

Викендов во Скопје се одржа ИТ конференцијата DevCon 2022 под мотото “од ИТ заедницата за ИТ заедницата” на која присуствуваа повеќе од

Прочитај повеќе

Битиќи пред бизнис заедницата од Кисела Вода ги претстави новите економски мерки

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи вчера на

Прочитај повеќе

Спасовски: Владата обезбедува континуитет во економските политики од интерес на бизнис заедницата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски оствари работна посета на Стопанската комора на северозападна Македонија. На состанокот,

Прочитај повеќе

Асоцијацијата за управување со посебните текови на отпад бара доследно спроведување на законите и имплементација на забелешките од бизнис заедницата

Во фаза кога во собранието се расправа за неколку закони поврзани со селекција на отпадот и рециклирање, асоцијацијата за управување

Прочитај повеќе

Апостолска: Компаниите ја препознаa владината поддршка

Компаниите ја препознаa поддршката што ја дава Владата за поттикнување нови инвестиции за проширување на производствените капацитети, усвојување нови и

Прочитај повеќе

Дискусија: Да се спречи одливот на мозоци и да се создадат услови за повратна миграција

Низ координиран пристап на државните институции, бизнис заедницата и невладиниот сектор може да се направи тренд на повратна миграција која

Прочитај повеќе

Вицепремиерот Анѓушев: во 2018 година реализирани над 110 милиона инвестиции и отворени над 2100 работни места

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши, одржаа прес-конференција за

Прочитај повеќе

Владата го стопира прогресивниот данок

Се враќа рамниот данок. Владата на 3 години ги замрзнува даночните реформи кои и беа главен адут пред изборите. Со

Прочитај повеќе

Малку млади струмичани сакаат работа во државна администрација

Многу мал процент млади невработени струмичани сакаат да работат во државна администрација, покажа истражувањето на ставовите на млади лица што

Прочитај повеќе

Царовска: Стопенстваниците заедно треба да креираат успешни мерки за вработување

Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување, бизнис заедницата, локалниот економско социјален совет, и останатите чинители денеска во

Прочитај повеќе