Мицкоски: Ќе предложиме закони до Собранието за ублажување на кризната состојба

Периодот што следи ќе биде предизвикувачки тежок, а не гледам иницијатива од Владата да ја подобри состојбата. Веднаш штом Собранието

Прочитај повеќе

Ампева: Не може само “репрезентативниот” синдикат и Владата да имаат ексклузивно право да носат закони

Фејсбук статус на Кристина Ампева, Претседателката на Гласен Текстилец: Согласно Global deal потпишан од страна на Министерство за труд и

Прочитај повеќе

Силни на уста, ужасни во пракса

Спроведување во пракса – фраза којашто често се споменува, но останува само тоа – спомената. Изговорена колку да се изговори.

Прочитај повеќе

Ковачевски: Сите заедно да ги усвоиме измените на Законите за да го ублажиме ценовниот шок

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски ги повика сите пратеници да ги усвојат измените на Законите за ДДВ и акцизите. „Ги

Прочитај повеќе

(Интервју) Ампева: Работнички остануваат без платено породилно отсуство поради манипулаци од страна на работодавачите

Бобан Илијевски Здружението на текстилни работници „Гласен Текстилец“ постојано алармира дека прекршувањата на правата од работен однос во текстилната индустрија

Прочитај повеќе

Законите од петтиот антикризен пакет пред пратениците

Законите од петтиот пакет антикризни мерки денеска се на дневен ред на собраниската Комисија за финансирање и буџет и Законодавно-правната

Прочитај повеќе

Постигнат договор помеѓу пратениците за економските закони

На вонредната координација кај спикерот Џафери договорено е од седницата која беше спорна да се извадат сите закони, освен оние

Прочитај повеќе

Одвојуваме од примањата за пратениците, треба да ја изгласаат државната помош

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска ги повика пратениците побргу да ги изгласаат законите од петтиот пакет на економска

Прочитај повеќе

СТАВ НА КОЧОВСКИ: Дали Шахпаска и МТСП се обидуваат во скратена постапка да “шверцуваат“ одредби од закони за остварување на партиски цели?

На 27.10.2020 во Собранието на Република Македонија ќе бидат предложени закони од страна на министерката Шахпаска и МТСП, коишто се

Прочитај повеќе

Шаќири: Ќе понесе ли некој одговорност за исплатување плата на вработен што не се појавува на работното место?!

Лесно е да се изгуби човек во океанот од правни одредби, закони, подзаконски акти, договори и милион прописи кои навидум

Прочитај повеќе