Законот за висока раководна служба се подготвува веќе три години

Воведувањето на принципот мерит систем или вработување и напредување во службата исклучиво според системот на заслуги, зависи од решенијата вградени

Прочитај повеќе

Започна изработката на нов Закон за средно образование, одржана првата средба на работната група под водство на МОН

Преку инклузивен процес со учество на претставници од повеќе институции и организации, започнува изработката на новиот Закон за средното образование

Прочитај повеќе

СКСМ: Измени на Законот за работни односи преку јавна расправа, а не по скратена постапка

Стопанската комора на Северна Македонија (СКСМ) достави барање до претседателот на Собранието Талат Џафери, законодавниот дом да не ги усвои предложените измени

Прочитај повеќе

СДСМ: Започнува имплементација на законот за зголемена минимална плата од 18.000 денари

Од денеска започнува примената на законот за зголемена минимална плата од 18.000 денари, трудот на работниците го вреднуваме, минималната плата

Прочитај повеќе

МВР предлага Закон со кој на вработените им се забранува да членуваат во политичка партија

Доставени се предлог-измени на Законот за внатрешни работи и Законот за полиција, кои се во собраниска процедура, соопшти денеска МВР.

Прочитај повеќе

101 пратеник дадоа амин да се донесе законот за минималец од 18.000 денари

Со 101 глас „за“ пратениците дадоа согласност предлог-измените за покачување на минималната плата да се донесат по скратена постапка. Ниту

Прочитај повеќе

Ампева: Знам како е да се работи на празник, ми било криво што не сум била со семејството

Фејсбук статус на Кристина Ампева, претседателка на “Гласен Текстилец”: Абе луѓе не е Кристина корумпирана оти го кажува законот, нит

Прочитај повеќе

Новиот Закон за електричен отпад наметнува нереално зголемени давачки за претпријатијата

Сојузот на стопански комори на Македонија се залага за заштита на животната средина и на здравјето на луѓето, како приоритетна

Прочитај повеќе

Се бараат измени во Законот за тутун, да се забрани увоз додека не се откупи домашниот!

Да има измени во Законот за тутун, а иницијативата до Собранието ќе се поднесе идната недела, констатираа шест градоначалници и

Прочитај повеќе

Марјан Ристески КСОМ: Да се доработи Законот за работни односи, пред да падне на Уставен!

Конфедерација на синдикални организации на Македонија бара да се доработи Законот за работни односи бидејќи како што велат во него

Прочитај повеќе