Како се селектираат кандидатите за вработување во здравството?

Продолжува негативната селекција Интегрален пост: „Другари, сакам покрај тоа што веќе правно ја потегнавме целата ситуација да ја објавам и

Прочитај повеќе

Нападната здравствена работничка во ГОБ „8-септември“

На 17.11.2020 година во 11.30 часот С.С (34) од Скопје пријавила дека на 13.11.2020 година околу 10.30 часот била нападната

Прочитај повеќе

СЗО бара поголема заштита на здравствените работници во пандемијата

Здравствените работници, кои се во првите редови во борбата против пандемијата Ковид-19, плаќаат висока цена за своето здравје, предупреди Светската

Прочитај повеќе

СЗО: Вирусот најверојатно потекнува од лилјаците

Тимот на Светска здравствена организација, која го истражува потеклото на Ковид-19 во Кина соопшти дека вирусот најверојатно потекнува од лилјаците

Прочитај повеќе

СЗО: Светот мора да научи да живее со вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Габрејесус, оцени дека помладите луѓе кои премногу и прерано се опуштиле

Прочитај повеќе

СЗО донираше лична заштитна опрема за Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби

Светската здравствена организација (СЗО) во рамките на солидарити фондот, донираше лична заштитна опрема за здравствените работници на Клиниката за инфективни

Прочитај повеќе

Повеќе од 10.000 здравствени работници во Африка заразени со Ковид-19

Повеќе од 10.000 здравствени работници во 40 држави на Црниот континент се со инфекции на коронавирусот, соопшти денеска Светската здравствена

Прочитај повеќе

Д-р Скано: Импресиониран сум од посветеноста на здравствените работници

На денешната прес-конференција на Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче се обрати и д-р Фабио Скано, советник на Светската

Прочитај повеќе

Нови случаи на Ковид-19 во Тиквешко

Два нови случаи на корона вирус се регистрирани во Тиквешијата. Се работи за здравствена работничка од Кавадарци на возраст од

Прочитај повеќе

(Видео) Јовевски: Дали институциите соодветно се справуваат со економската и здравствствената криза

ДАЛИ ИНСТИТУЦИИТЕ НА ДРЖАВАТА СООДВЕТНО СЕ СПРАВУВААТ СО ЕКОНОМСКАТА И ЗДРАВСТВЕНАТА КРИЗА? – Има поплаки од граѓаните насочени кон институциите

Прочитај повеќе