„ПАРИ“ АНАЛИЗА: СИРОМАШНИ ПЕНЗИОНЕРИ, БОГАТИ ЗДРУЖЕНИЈА-1,8 милиони евра од пензиите им се запира годишно за членарина

Сиромашни пензионери, ама богати здруженија. Половина од пензионерите во земјата земаат пензии под 14.000 денари. Според последната статистика во Македонија

Прочитај повеќе

Во тек е средбата во Владата со здруженијата на пензионери

Во Владата во тек е средбата меѓу владините претставници и здруженијата на пензионери на која ќе стане збор за зголемувањето

Прочитај повеќе

„Пензионерите се важен сегмент во нашето општество, се грижиме за усогласување на пензиите и подобрување на социјалните услуги“

Претседателот на Владата Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и Милан Живковиќ, советник на премиерот, за

Прочитај повеќе

НУК: Појавата не сивата економија е предизвикана од самите угостителски работници

Од Независната угостителска комора рекоа дека согласно нивниот Статут сите членки кои членуваат во комората се еснафи и угостители кои

Прочитај повеќе

За утре закажана средба на Министерот Филипче со здруженијата на пациенти Текст

Министерството за здравство информира дека утре претпладне, Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче ќе оствари средба со здруженијата на

Прочитај повеќе

Здруженијата на хронично болните луѓе усогласија критериуми за враќање на работа

Претставниците на повеќе здруженија на хронично болни луѓе денеска одржаа состанок на кој ја разгледаа  состојбата со Ковид 19 и

Прочитај повеќе

Синдикати и здруженија: Регулаторна веднаш да ја повлече одлуката за поскапување на струјата

Синдикатите и здруженија од земјава најостро реагираат на одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за 7,4

Прочитај повеќе

Муцунски: Зголемување на правата на работниците кои служат во органите и институциите е она што недостига за трудот да е вистински ценет

Кандидатот за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од изборната единица 1, Тимчо Муцунски на средба со Синдикатот на работниците од Управата, напиша

Прочитај повеќе

Царовска и Шкриељ: Во 2020 година 324 илјади пензионери земаат секој месец пензии поголеми за 722 денари

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Санела

Прочитај повеќе

Ампева: Успеавме! Победа за работниците над капиталистите!

Победа за работниците над капиталистите! Нека ни е честит 1 Мај, денот на трудот! “Со промените, усогласени со синдикатите и

Прочитај повеќе