Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

Астрономите конечно го потврдија тоа што досега само се претпоставуваше – постоење на планета надвор од нашиот сончев систем која

Прочитај повеќе

Очајно им требаат работници: Плаќаат по 50 евра за да им донесат работник плус од Македонија

Хрватите плаќаат по 50 евра за да им се донесе работник плус од Македонија, раскажуваат нашинците кои работат во оваа

Прочитај повеќе

Мајсторите заминуваат од Македонија…

Во земјата хорнично недостасуваат мајстори и тоа значителен број од сите профили. На листата на дефицитарни професии се повеќето градежни

Прочитај повеќе

Заев: За две години има вкупно 49,552 нови вработувања

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил објави статус со фотографија, на која пишува дека во последниве две години во земјава има

Прочитај повеќе

Дали ќе имаме нова трговска војна со Косово?

Дали е на повидок нова трговска војна помеѓу Македонија и Косово? Косовскиот министер за трговија и индустрија во оставка Ендрит

Прочитај повеќе

ССНМ: Опстанокот на квалитетните медиуми е гаранција за точна и правовремена информација

Самостојниот Синдикат на Новинари и Медиумски работници се уште го разгледува предлгот на Владата и ќе се вклучи во јавната

Прочитај повеќе

Македонија ја има најевтината храна во Европа

Македонија е најевтината земја меѓу 37 европски држави опфатени со најновата анализа на Евростат на цените на прехранбените производи и

Прочитај повеќе

(Видео) КСОМ: бараме приспитување на правичноста на законот за извршување

Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија бара преиспитување на правичноста на законот за извршување и преиспитување на реализација на извршувањата

Прочитај повеќе

Заев: Инвестициската можност на земјава се зголемува

Инвестициските можности на земјата се отвораат и се зголемуваат, порача Премиерот Зоран Заев на форумот под наслов „Инвестициски можности во брзорастечкиот регион“ во

Прочитај повеќе

Тевдовски: „Фич“ ја потврди добрата фискална политика и реформите во јавните финансии

Извештајот на кредитната агенција „Фич“, со кој го подигна кредитниот рејтинг на земјава после 13 години, е сериозна потврда за

Прочитај повеќе