- Advertisement -

archiveинвестиции

ЕкономијаМакедонијаНовости

Да не беа странските инвестиции кои ги донесе ВМРО-ДПМНЕ економијата ќе крахираше, ама сега и таму има одлив, а домашната економија не се поддржува, вели Мицкоски

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Неделен Брифинг со Сотир Костов“ зборуваше за ситуацијата во земјата...
ЕкономијаМакедонија

Структурата на меѓународната инвестициска позиција на македонската економија е поволна, а надворешниот сектор без големи ранливости

Народната банка ја објави анализата „Меѓународната инвестициска позиција на земјите од регионот, со посебен фокус на македонската економија“ на Дијана Јаневска-Стефанова. Во...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Компанијата „Ипротекс“ исплаќа за 10 % поголеми плати од другите странски компании

 Сметам дека недоволно меѓусебно сме искрени. Угостителскиот сектор и тоа како е помогнат. Само ќе се вратам наназад, во првиот...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Исплатени 11,5 милиони евра државна помош на 141 компанија преку Законот за финансиска поддршка на инвестиции

Владата континуирано докажува дека е посветена на партнерски однос и поддршка на домашната економија и во време на светска криза...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Директорот на Агенцијата за странски инвестиции во посета на „Костал“, најавени нови работни места

Директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот Дејан Павлески вчера попладне ја посети компанијата „Костал“ во Охрид...
ЕкономијаМакедонијаНовости

Има интерес за инвестиции во енергетска ефикасност, инфраструктура, дигитализација и здравство

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за економски прашања и координација на економските ресори Фатмир Битиќи, амбасодарката на Сојузна Република...
ЕкономијаМакедонијаНовости

Состанок на премиерот Заев со мисијата на ММФ: Капиталните инвестиции можат да помогнат во закрепнувањето и ревитализацијата на економијата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев одржа онлајн средба со шефицата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд...
1 2 3 5
Page 1 of 5