Нервозни угостители нападнале инспектори од УЈП во Коњско кај Охрид

Драма се случувала во угостителски објект во Долно Коњско во близина на Охрид. Тројца вработени заработија кривични пријави бидејќи на

Прочитај повеќе

Пет нови инспектори за животна средина ќе се вработат во Државниот инспекторат

Пет нови инспектори добива Државниот инспекторат за животна средина. Со нив ќе се пополнат празните места во Велес, Штип и

Прочитај повеќе

Тренчевска: До крајот на јули ќе завршиме со 22 нови инспектори со што ќе биде засилен капацитетот на ДИТ

Бобан Илијевски Изминатиот период, поточно од март минатата година, со започнувањето на пандемијата во Македонија, како Државен Инспекторат на труд

Прочитај повеќе

Заев ставот за Пауновски ќе го каже на владината седница

Премиерот Заев одлуката дали ќе предложи разрешување на првиот човек на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, ќе ја донесе откако

Прочитај повеќе

Ќе има ли средба на инспекторите со Заев за разрешувањето на Стојко Пауновски?

Пауновски е детално информиран за неговото непостапување, имаше и повеќе усни укажувања тврдат од Владата. Директорот на ДПИ пак тврди

Прочитај повеќе

Инспекторите не го даваат Пауновски, Владата вели дека рамковните веќе земаат плата

Инспекторите во Државниот пазарн инспекторат (ДПИ) застанаа во одбрана на својот шеф и бараат да се повлече барањето за негово

Прочитај повеќе

Инспекторите на терен: Плата од два денара нема, но има работници без плата

Додека Владата и синдикатите полемизираат околу тоа колкава треба да биде минималната плата во државата, дел од вработените или воопшто

Прочитај повеќе

Петровска: Очекуваме позитивен одговор за планот за вработување на 12 инспектори

Пред околу еден месец го доставивме нашиот план за вработување до Министерството за финансии со кој бараме вработување на вкупно

Прочитај повеќе

Пауновски: Без биро и стол инспектори 12 години работеле во тетовскиот Пазарен инспекторат

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски

Прочитај повеќе

Вербално нападнал инспектори, се претставил како советник на Заев, па бил приведен: Инцидент на журка во Тетово

Инспекторите вчера имале полни раце работа. Забави без маски и дистанца и непочитување на Ковид протоколите и работното време. Поради

Прочитај повеќе