Институт за историја при Филозофски: МОН и Владата да го повлечат понудениот концепт

Членови за Институтот за историја на Филозфоскиот факултет во Скопје со соопштение до јавноста реагираат на понудениот концепт на Министерството за образование

Прочитај повеќе

Затворањето на економијата и ограниченото движење ја предизвикаа најголемата рецесија во македонската економија

Институтот за економски истражувања и политики „Finance Think“ во најновиот квартален „Макроекономски монитор“ оценува дека затварањето на економијата и ограниченото

Прочитај повеќе

Прв здравствен работник заразен од Ковид – 19 во Крива Паланка – Вкупно има 782 заразени во државата

Во Општина Крива Паланка денеска Институтот за јавно здравје го регистрира првиот случај на здравствен работник, заразен од коронавирусот. Инаку,

Прочитај повеќе

Вкупно 671 здравствени работници се заразени од Ковид – 19, 496 оздравеле

Според податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 26 јули, вкупно во Македонија од Ковид – 19 заболеле

Прочитај повеќе

И во услови на пандемија, ИОРРМ и КПРСМ продолжуваат со едукација и обука

Во текот на минатата недела на 16 и 17 јули во зградата на Едукативниот Центар М6 се одржа Конференција на

Прочитај повеќе

Детектор: Граѓаните не планираат да летуваат под маски

Мерките за заштита ќе имаат големо влијание на тоа дали граѓаните ќе одат на одмор ова лето, покажува најновото истражување

Прочитај повеќе

Фактор: Повисока плата за докторите и персоналот кој се бореше со Ковид-19

Вработените во Центрите за јавно здравје, како и сите вработени во Итната медицинска помош ќе добијат 20 отсто повисока плата

Прочитај повеќе

Костовски: Вработените во Институт за јавно здравје, два месеци немаат земено плата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Дарко Костовски Почитувани, Додека Владата и Спасовски трошат на ангро, распишуваат милионски

Прочитај повеќе

Детектор: Секој четврти Македонец или некој од семејството останал без работа поради корона кризата

Речиси една четвртина (25,8%) од граѓаните велат дека тие или некој од нивното семејство привремено или трајно останале без работа

Прочитај повеќе