„ПАРИ“ ЈА АНАЛИЗИРА ИНФЛАЦИЈАТА ВО РЕГИОНОТ: Словенците најдобро се држат, Босанците нека му ја мислат

Од сите страни стигнуваат вознемирувачки вести дека се уште е рано да се каже дека престанува трендот на растот на

Прочитај повеќе

Поради скапата живеачка и ниските плати, сѐ повеќе граѓани бараат и дополнителна работа

На интернет има многу огласи каде граѓаните бараат дополнителна работа. Тие наведуваат какви квалификации и работно искуство имаат, а бараат

Прочитај повеќе

Германија се соочува со најголема инфлација од обединувањето во 1990 година

Потрошувачките цени во Германија во април беа за 7.4 отсто повисоки во споредба со истиот месец минатата година, информираше денеска

Прочитај повеќе

Инфлацијата во еврозоната на рекордно ниво од 7,5 отсто

Стапката на инфлација во еврозоната се зголеми на 7,5 отсто во април, достигнувајќи ново највисоко ниво откако „Еуростат“ почна да

Прочитај повеќе

Инфлацијата во Еврозоната руши рекорди: Минатиот месец забележано нагло зголемување од 7,4 отсто

Стапката на инфлацијата во Еврозоната минатиот месец забележа нагло зголемување како последица на покачените цени на енергенсите. Денеска објавените податоци

Прочитај повеќе

Нашиот работник произведува двапати помалку од оној на ЕУ, вели Бесими

Растот на продуктивноста на една нација е централниот фактор за зголемување на реалните плати и животниот стандард”, рекол Пол Самуелсон,

Прочитај повеќе

На Германија ѝ се заканува највисока инфлација во последните 40 години

Петте водечки институти за економски истражувања за годинава предвидуваат многу помал економски пораст и константно висока инфлација. Можна е и

Прочитај повеќе

Ковачевски не презема ефективни мерки, инфлацијата го јаде стандардот, горивата поскапени над 70%, струјата 30%

Ковачевски не презема ефективни мерки, инфлацијата го јаде стандардот, горивата поскапени над 70%, струјата 30%. За високите цени на горивата

Прочитај повеќе

Инфлацијата во февруари се искачи на 7,6 отсто, цените на мало повисоки за 8,6 отсто

Трошоците на животот во февруари во однос на јануари годинава се зголемиле за еден процент, а цените на мало за

Прочитај повеќе

Инфлацијата во Германија би можела да достигне просечни 5 отсто во 2022 горидна

Инфлацијата во Германија оваа година би можела да достигне просечни 5%, бидејќи војната на Русија со Украина дополнително ќе ги

Прочитај повеќе