Во тек се анализи за намалување на вработените во јавната администрација

Јетон Шаќири во својата прва прес-конференција како нов министер за информатичко општество и администрација посочи дека анализите во јавниот сектор

Прочитај повеќе

Царовска-Шаќири: Дигитална трансформација на образованието е висок приоритет за МОН и МИОА

Соработката на Министерството за образование и наука и Министерството за информатичко општество и администрација во делот на дигитализацијата на образованието

Прочитај повеќе

КСС на средба со Шаќири: Преку природен пат со пензионирање да се намалува бројот на вработени во јавниот сектор

Бројот на вработени да се намалува по природен пат преку пензионирање за да нема губење на работните места и отпуштање

Прочитај повеќе

(Фото) Јовановски: Голем дел од дисциплниските постапки во АВРМ се фингирани

Горан Јовановски е синдикален претставник од синдикалната организација на АВРМ при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија кој од 2012

Прочитај повеќе

МИОА објави алатка за пријавување на притисок на работно место во изборен контекст

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, на прес-конференција ја презентираше алатката за пријавување на притисок објавена на веб

Прочитај повеќе

Манчевски и Адеми: Обезбедени ваучери за дигитални вештини за млади до 29 години

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и министерот за образование и наука Арбер Адеми, на денешната прес-конференција ја

Прочитај повеќе

МИОА: Ги повикуваме граѓаните неодложно да ја инсталираат апликацијата СтопКорона, да се заштитиме себе и нашите најблиски!

Министерството за информатичко општество и администрација  ги повикува уште еднаш сите граѓани да ја инсталираат апликацијата СтопКорона. “Во услови на

Прочитај повеќе

КСС: Не тврдиме, само прашуваме и бараме одговори

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС реагира на вчерашниот демант на Министрството за информатичко оштество и администрација и

Прочитај повеќе

МДС: Против тројца дипломати се водат дисциплински постапки затоа што јавно ја искажале својата мисла

Деновиве во МНР се спроведуваат нови дисциплински постапки, овој пат против тројца дипломати, случајно повторно членови на МДС, кои во

Прочитај повеќе

Нема кратење на платите во администрацијата, ребалансот на буџетот е во финална фаза

Ќе има ли кратење на платите во јавниот сектор?  Засега не, велат за Сител од Министерството за информатчко општетсво. Сепак,

Прочитај повеќе