ДАВААТ 15 ИЛЈАДИ ЕВРА за привлекување жители, АМА ИМА УСЛОВИ

На овој италијански остров решиле да преземат драстични мерки за да привлечат нови жители во нивните рурални средини. Откако некои

Прочитај повеќе

Италија со дополнителни 14,3 милијарди евра им помага на граѓаните и компаниите во борбата против инфлацијата

Италија денеска планира да одобри нов пакет помош, вреден 14,3 милијарди евра, чија цел е да ги заштити компаниите и

Прочитај повеќе

Во Италија откажани неколку стотици летови

Неколку стотици летови беа откажани денеска во Италија, среде празнично патување, поради четиричасовни штрајкови на вработените во нискобуџетните авиокомпании и

Прочитај повеќе

Од САД до Италија: Како феноменот на масовни оставки стигнал до Европа?

Се повеќе луѓе во Италија масовно даваат отказ од работа. Овој феномен на откази во САД, од каде потекнува, го

Прочитај повеќе

Каде на странците им е најдобро, а каде најлошо за работа? Дигиталните номади ги дадоа своите оценки

 Живееме во ера на технологија, вмрежување и дигитални номади. Ова е само еден деловен аспект, а е се поприсутен на

Прочитај повеќе

Во Италија казнети Епл и Амазон поради сузбивање на конкурентноста на цените

Италијанскиот регулатор денеска ги казни американските технолошки гиганти Епл (Apple) и Амазон (Amazon), тврдејќи дека со изборот на продавачи на

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Италијански стјуардеси излегоа на протест: Се соблекоа среде Рим

Околу 50 поранешни стјуардеси на веќе згасената италијанска авиокомпанија „Ал Италија“ ги соблекоа униформите во центарот на Рим на плоштадот

Прочитај повеќе

Во Италија од денеска е задолжителен зелен пасош за сите вработени

Од денес во Италија зелениот пасош е задолжителен на сите работни места во Италија. Досега беше задолжителен на сите затворени

Прочитај повеќе

Италија воведе задолжителен ковид сертификат за сите работници

Во Италија, ковид-сертификатите ќе бидат задолжителни за сите работници од петок, што е мерка што ги тера некои политичари, синдикати

Прочитај повеќе

ИТАЛИЈА ПРВА ВО ЕУ ВОВЕДУВА ЗАДОЛЖИТЕЛНИ КОВИД ПОТВРДИ Сите вработени треба да се вакцинирани

Сите вработени во Италија во јавниот и во приватниот сектор задолжително ќе мора да поседуваат здравствена зелена потврда која докажува

Прочитај повеќе