Македонија едно место погоре во Глобалниот индекс за почитување на работничките права на ИТУК

Македонија напредува во почитувањето на работничките права. Според Индексот за глобални права на Светската Конфедерација на синдикати, државава е на

Прочитај повеќе

ИТУК: Пристапот до вакцини и зелените работни места се клучни за заздравување од глобалната криза

Лидерите на земјите од Г20 ќе се сретнат во Рим на нивниот годишен самит, во период кога светот се соочуваа

Прочитај повеќе

Оваа година Светскиот ден на Пристојна работа посветен на несигурните работни места

Бобан Илијевски Нешто повеќе за Светскиот ден на пристојна работа во светски рамки Иницијативата 7 октомври да биде Светски ден

Прочитај повеќе

Синдикат: Поради короната изгубени се повеќе од 200 милиони работни места во светот

Во светот поради пандемијата изгубени се повеќе од 200 милиони работни места, а уште 100 милиони работници, помеѓу кои жените

Прочитај повеќе

„Негирањето на синдикатот значи отфрлање на синдикалниот плурализам“

Светската Конфедерација на синдикати и Европската конфедерација на синдикати неодамна упатија заедничко писмо до Претседателот на Владата на Р. Македонија

Прочитај повеќе

КСС денеска излегува на протест: Прекршувањето на работничките права мора да престане!

Денеска ќе се одржи протестот на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија  – КСС. Поддршка за протестот стигна од сите

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) КСС: На утрешниот протест ќе кажеме – „Доста е, претеравте!“

Претседателот на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС Благоја Ралповски на денешната прес – конференција по повод утрешниот

Прочитај повеќе

ИТУК: Аргентина е пример за обновување на демократијата во Јужна Америка

Меѓународната Конфедерација на синдикати – ИТУК ги поздравува резултатите на претседателските избори во Аргентина, во кои Алберто Фернандез го порази

Прочитај повеќе

Колумна: Бестрашна и Недопрлива Влада…

Автор: Бобан Илијевски Работниците мака мачат да ги остварат работничките права. Од секаде само барања, а од никаде глас. Медиумите

Прочитај повеќе

Колумна: Приватниците се еден посебен вид на „моќници“ во државава…

Автор: Бобан Илијевски   На повидок е 1 мај – Меѓународниот ден на трудот, па по тој повод решив да

Прочитај повеќе