ПОЛИЦИЈА ТЕПАШЕ ШТРАЈКУВАЧИ ВО НАЈГОЛЕМАТА ФАБРИКА НА СВЕТОТ ЗА IPHONE НА FOXCONN ВО КИНА

Стотици работници се приклучија на протестите во водечката фабрика на Foxconn за iPhone во Кина, при што некои луѓе ги

Прочитај повеќе

Паника во фабрика за ајфони во Кина: Работниците бегаат преку огради за да не ги заворат поради ширење на Ковид -19

Додека животот во поголемиот број од државите се нормализирал, барем кога е во прашање Ковид – 19 и сите проблеми

Прочитај повеќе

Компанија го назначи првиот виртуелен извршен директор

Кинеската компанија за игри NetDragon Websoft неодамна именуваше виртуелна личност со вештачка интелигенција за извршен директор. Виртуелната г-ѓа Танг Ју

Прочитај повеќе

Планира да отпушти 5,000 вработени и да го прошири работењето во Кина за да се спаси од банкрот

Credit Suisse, размислува да укине околу 5.000 работни места како дел од акцијата за намалување на трошоците, објави Ројтерс, повикувајќи

Прочитај повеќе

Град во Кина го скратува работното време на трговските центри за заштеда на струја

Кинескиот град Чонгкинг почна да го скратува работното време на трговските центри поради „вонредната ситуација“ во снабдувањето со електрична енергија,

Прочитај повеќе

„Ако не заработите пари до 35 години, вие сте самите криви“ – Лекција од еден од најбогатите луѓе на светот

Џек Ма пред дваесет години заработувал 10 долари месечно, а денес е во рангот на милијардери со Гејтс и Закерберг. 

Прочитај повеќе

Ангелоски: Соработката со Кина е голем потенцијал за пост-пандемиско обновување на земјите од Запад Балкан

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, г. Трајан Ангелоски учествуваше на онлајн форум за трговска и инвестициска соработка

Прочитај повеќе

Шефот побарал услуга од вработената, а кога таа му одговорила – ВЕДНАШ ја отпуштил

Работничка во кафеана на југот на Кина добила отказ, бидејќи на пораката на претпоставениот одговорила со емотикон „ОК“. Бидејќи газдата

Прочитај повеќе

Училиште во Кина ги затвори учениците цела ноќ поради еден случај на Ковид-19

Едно кинеско училиште затвори десетици ученици откако било откриено дека едно лице вработено во училиштето е позитивно на Ковид-19. Поголема

Прочитај повеќе

Попушта работната сила во Кина – државата сака да го намали работното време од 9 до 21, шест дена во неделата

Кинескиот технолошки тајкун Џек Ма тврдеше дека е благослов да се биде дел од таканаречената „996 работна култура“ во која

Прочитај повеќе