(ВИДЕО) Неделков: На заразените од Ковид во училиштата и градиниките да им се исплати 100 % боледување

Интервју на порталот Работник со Претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК Јаким Неделков.  Тој во

Прочитај повеќе

Министерство за култура: Надминат проблемот со платите

Социјалните партнери, Министерството за култура и синдикатите од културата, СОНК и СКРМ, на денешната средба заклучија дека причините за проблемите

Прочитај повеќе

Потпишан Колективен договор за вработените во АНБ

На денешното одбележување на  годишнината од формирањето на Агенцијата за национална безбедност на РСМ (АНБ), претседателот на Македонскиот полициски синдикат

Прочитај повеќе

Работниците треба да бидат еден од приоритетите на следната Влада

Пред да се направи Влада, дел од луѓето се еуфорични и оптимистични, надевајќи дека ќе се смени нешто, но набрзо

Прочитај повеќе

СОНК ќе преземе законски мерки против тие што не го почитуваат Колективниот догово за култура

Над 100 директори на установи од културата (од вкупно 120) не доставиле потребна документација за исплата на плата по новиот

Прочитај повеќе

СКРМ и СОНК: Опомена пред тужба до Министерството за култура поради непочитување на Колективниот договор

Писмото на СКРМ и СОНК ви го пренесуваме интегрално: Чувствуваме потреба да и соопштиме на јавноста дека како договорни страни

Прочитај повеќе

Колективниот договор во културата започнува со примена од јули

На средбата одржана помеѓу премиерот Оливер Спасовски, министерот за култура Хусни Исмаили, заменик-министерот за култура Владимир Лазовски, и претставници од

Прочитај повеќе

СОНК: Ова е доказ дека за Владата има подобни и неподобни синдикати

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК преку фејсбук статус реагираа на денешната средба помеѓу СКРМ и Владата,

Прочитај повеќе

СОНК: Одредбите за плати од колективниот договор за култура, да се имплементираат од 1 јули 2020 година

Да се импелментираат одредбите за платите од  Колективниот договор за култура од 1 јули 2020 година, со кои ќе се

Прочитај повеќе

Одложено продолжението на производство во „Дрекслмајер”во Кавадарци поради коронавирусот

Одложено е продолжението на производство во германската фабрика „Дрекслмајер” во Кавадарци, поради коронавирусот. Претходно, најголем дел од околу 5.000 работници

Прочитај повеќе