- Advertisement -

archiveкомора

ЕкономијаМакедонијаНовости

Со дел од парите за предновогодишните забави да им се помогне на угостителите, бараат од НУК

Независната угостителска комора започнува кампања #ИнвестирамЗаДаПомогнам за инвестиции и поддршка на угостителската индустрија. Целта е да ги поттикнат фирмите дел...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Угостителите против ограничувањата и правилата предвидени за недела како неработен ден

Угостителите сметаат дека не смеат во ниту една варијанта да бидат опфатени во ограничувањата и начините предвидени за работа в...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

НУК апелира на целосно затворање на сите угостителски објекти до крајот на зимата

Комисијата за заразни болести да препорача целосно затворање на сите угостителски објекти до крајот на зимата и со тоа да...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

НУК: Јавниот повик за грантови е ништовен, Владата да донесе посебен пакет за угостителите

Владата итно да ги преиспита своите одлуки за помош на најзагрозените индустрии од пандемијата и да и излезе во пресрет на предлог-иницијативата за формирање нов, посебен петти сет мерки наменет исклучиво за угостителите и целокупната угостителска индустрија, бара...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Дали ќе доцнат платите на работниците?- Компаниите сеуште не знаат како да аплицираат за државната помош

Од старт настана проблем со одолвлекувањето на ребаланост на буџетот, па понтаму со изгласувањето на Законот за финансиска поддршка којшто...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

НУК: Со скратувањето на работното време, угостителите ќе бидат принудени да отпуштаат работници

Независната угостителска комора (НУК) предупредува дека најновиот предлог на Комисијата за заразни болести за ограничување на работата на угостителските објекти...
ЕкономијаМакедонија

Независна угостителска комора: Ако помош добијат „рестораните за свадби”, ќе мора да ја има и за сите угостители, па и за ноќните клубови

Собранието на РСМ треба да знае дека со ребалансот на буџетот најавуваната поддршка во висина од 3.000 до 10.000 евра...
ЕкономијаМакедонија

СКТМ: Мерките од четвртиот сет да важат и за компаниите кои го намалиле бројот на вработени

Стопанската комора за туризам на Македонија (СКТМ) бара финансиската поддршка на работодавачите погодени од здравствено економската криза предизвикана од вирусот...
1 2 3 15
Page 1 of 15