Собранието изгласа продолжување на кризната состојба во енергетиката

Собранието на денешното продолжение на 86-тата седница, изгласа продолжување на рокот на кризните состојби заради недостиг на електрична енергија на

Прочитај повеќе

Собранието денеска ќе одлучува за кризната состојба

Собранието денеска треба да одлучува за продолжување на кризната состојба во енергетиката за уште шест месеци, од утре до крајот

Прочитај повеќе

Продолжува комисиската расправа за состојбата во енергетика, Владата одобри средства за непречено снабдување со топлинска енергија на Скопје

Владата на вчерашната седница донесе одлука за одобрување 1,1 милијарда денари на АД „Електрани на Северна Македонија” (ЕСМ) за набавка

Прочитај повеќе

Продолжува комисиската расправа за кризната состојба во енергетиката

Собраниската комисија за одбрана и безбедност денеска петти ден ќе расправа за продолжување на рокот за постоење на кризна состојба

Прочитај повеќе

Продолжува расправата за кризната состојба во енергетиката во матичната комисија

Во Собранието на Република Македонија денеска треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која на

Прочитај повеќе

Одлуката за продолжување на кризна состојба во енергетиката на дневен ред на собраниска седница

Одлуката за продолжување на кризната состојба во делот на енергетиката е ставена на дневен ред на денешната 86. собраниска седница. Според

Прочитај повеќе

Владата ќе прогласи КРИЗНА СОСТОЈБА во енергетиката

Како што јави ТВ 24, тие добиле потврдени информации дека на денеска закажаната владина седница, на дневен ред ќе биде

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ќе предложиме закони до Собранието за ублажување на кризната состојба

Периодот што следи ќе биде предизвикувачки тежок, а не гледам иницијатива од Владата да ја подобри состојбата. Веднаш штом Собранието

Прочитај повеќе

Азески: Владата да прогласи кризна состојба за да го зајакне секторот и да им помогне на компаниите

Компаниите бараат елиминирање на административните пречки за да инвестираат во фотоволтаици. Сметаат дека Владата може да го зајакне енергетскиот сектор

Прочитај повеќе

Владините портпароли: Ќе биде продолжен рокот на кризната енергетска состојба за уште шест месеци

Портпаролите на Владата на Република Северна Македонија, Муамет Хоџа и Душко Арсовски на денешната редовна прес-конференција информираа за заклучоците и

Прочитај повеќе