Лекарска комора: Доктори и здравствени работници да настапуваат во јавност со стручен пристап, со точни информации за Ковид-19

Докторите и здравствените работници не смеат да заборават дека нивната улога во справувањето со пандемијата е клучна. Лекарската комора преку

Прочитај повеќе

Лекарска комора: Насилството над здравствените работници не смее да се толерира

Лекарската комора најостро го осудува инцидентот што се случи викендов на Клиниката за токсикологија каде пациент физички го нападнал и

Прочитај повеќе

Лекарската комора за инцидентот во „8 Септември“: Здравствените работници заслужуваат поддршка, а не закани

Лекарската комора најостро го осуди вчерашниот инцидент во Градската општа болница „8 Септември“, кога роднини на почината пациентка со ковид-19 се закануваа

Прочитај повеќе

Двајца позитивни на Ковид во Лекарска комора – правеле свадба со 100 гости

Двајца вработени во Лекарската комора се позитивни на Ковид-19. Од Комората за НОВА потврдија дека вработените не се инфицирале на работно место

Прочитај повеќе

Лекарската комора апелира лекарите и здравствените работници да се придржуваат до препораките за коронавирусот

Од Лекарската комора денеска упатија апел до лекарите и до медицинскиот персонал да ги почитуваат препораките во врска со коронавирусот. 

Прочитај повеќе

Повреден работник во Кавадарци: 23- годишно момче во болница

Младо момче вчера било пренесено во болница во Кавадарци откако претходно додека бил на работа паднал и се повредил. „Вчера

Прочитај повеќе

Совети за превенција од Корона вирусот за здравствените работници

Македонското Здружение за заштита при работа во соработка со Лекарската Комора издаде презентација за превенција и спречувања на појавата на

Прочитај повеќе

Лекарска комора: Годинава 163 доктори побарале потврди за странство

Во изминатите пет години бројот на поднесени барања од доктори на медицина за издавање на потврди за странство изнесува 794

Прочитај повеќе

Самостојниот синдикат на Клинички центар го осудува нападот на докторот дерматовенеролог од Клиничката болница во Тетово

Соопштението на синдикатот на Клинички центар ви го пренесуваме интегрално: Синдикатот на Клинички центар го осудува физичкиот напад врз докторoт

Прочитај повеќе

Синдикатот на Клинички центар ги поддржува предложените измени во Законот за здравствената заштита

Самостојниот Синдикат на Клинички центар – ССКЦ ги поддржува предложените измени во Законот за здравствената заштита, истакнуваат од ССКЦ во

Прочитај повеќе