Признат трудот на лозарите, се слави виното

Грижата за земјоделците и конкретно за лозарите е постојана и затоа резултатите се видливи и претставуваат дополнителна мотивација. Ова денеска

Прочитај повеќе

Да се гарантира минималната откупна цена на грозјето, бараат лозарите

Здружението „Тиквешки лозароовоштари” бара винариите да кажат колку грозје планираат да откупат годинава, со која шеќерност и по која цена.

Прочитај повеќе

По лозарите и оризарите најавуваат протести

Земјоделците-производители на ориз од кочанско најавија дека ќе излезат на протест и дека ќе го блокираат патот Штип-Кочани, во знак

Прочитај повеќе

Ако нема итно решение, лозарите за утрово најавија протест!

Лозарите побараа најдоцна до денеска наутро да се реши проблемот со откупот на грозје и со шеќерните единици. Тие бараат Министерството

Прочитај повеќе

Да нема манипулации при откупот, порачаа лозари откако некои од нив во знак на револт го истурија грозјето пред откупен пункт

Да нема манипулации со шеќерните единици кои се бараат при откупот на грозјето, јавно побара денеска Дане Јошев, претседател на

Прочитај повеќе

Министерот Хоџа им гарантира на лозарите дека нема да остане неоткупено грозје

Владата е на страната на земјоделците, лично гарантирам дека грозје нема да остане, им порача денеска министерот за земјоделство, шумарство

Прочитај повеќе

Исплатени над 151 милион денари на сметките на лозарите

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 6.041 лозар исплати над 151 милион денари. Станува

Прочитај повеќе

Исплатени субвенциите на лозарите пред Свети Трифун

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој соопшти дека на сметките на 14 113 лица кои одгледуваат лозови

Прочитај повеќе

Хоџа на средба со лозарите и винарите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа денеска ќе одржи средба со претставници на лозарите и винарските визби. Средбата

Прочитај повеќе

Здружението на лозари повика на поддршка за простестот на тутунарите, утре пред Влада во 12 часот

Здружението на лозари од Тиквешијата со изјава повика за поддршка на протестот на тутунарите. Утре и тие ќе излезат пред

Прочитај повеќе