Подршка и учество на СПМ на протестен марш во Битола

За ПРАВДАТА ‼️  Секогаш кога ќе се случи некој немил настан, се бара виновник, за да биде задоволена правдата. И

Прочитај повеќе

Грета Тунберг учествува на протестот против климатските промени во Швајцарија

Стотици луѓе излегоа на протестот против климатските промени во Лозана, Швајцарија кој се организира пред одржувањето на Светскиот економски форум

Прочитај повеќе

(Видеа) Масовен протестен марш против загадениот воздух

Бобан Илијевски Загадениот воздух и непреземањето на мерки од страна на Владата повторно ги принуди граѓаните на Скопје да излезат

Прочитај повеќе

(Видео) Протест на средношколците против загадениот воздух

Се повеќе средношколци започнаа да се собираат пред Владата, во знак на протест против загадувањето на воздухот, како дел од

Прочитај повеќе

„Марш за нашите животи“ денеска во Скопје – Правото за здрава животна средина, уставно загарантирано

Драгана Велковска, активистка за заштита на животни и животна средина и советничка во Советот на Град Скопје од „Левица“ ги

Прочитај повеќе

Протест поради загадувањето на воздухот

Над 35 граѓански движења за в петок најавуваат втор протестен марш поради загадувањето на воздухот. -Во исчекувања на првиот рок

Прочитај повеќе

Владата на Македонија ги прифаќа сите 7 првични барања на „Марш за чист воздух“ и ја реафирмира поканата за средба

Со целосна почит за исклучителната важност на темите што ги загрижуваат сите граѓани во земјата, особено оние од најпогодените градови,

Прочитај повеќе

МАКЕДОНИЈА СЕ ОБЕДИНИ НА МАРШОТ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ ВО СКОПЈЕ

Протестите против климатски промени и аерозагадувањето во Македонија вечерва добија нова димензија откако илјадници луѓе се придружија на „Маршот за

Прочитај повеќе

Се одржа протестниот марш на културните работници

Со пораката „колективен сега “ културните работници денеска протестираа низ Скопје, бараат  нов колективен договор кој ќе важи од Нова

Прочитај повеќе

Телма: Синдикатот на културата најавува протестен марш за нов колективен договор

Синдикатот на културата во вторник, 8 октомври, со почеток во 12 часот во паркот Ибни Пајко организира протестен марш за

Прочитај повеќе