МАСИТ го одржа 16-тото Редовно Годишно Изборно Собрание – Избрано е ново раководство со мандат 2022 – 2025 година

Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии МАСИТ Скопје, на 18.03.2022, во хотел Александар Палас го одржа своето 16-то Редовно

Прочитај повеќе

„Потребно е воспоставување на смер за стручно ИКТ образование во средните стручни училишта“

Пишува: Бобан Илијевски ИКТ секторот е еден од најбрзорастечките сектори во Македонија. Од ден на ден, се повеќе млади луѓе

Прочитај повеќе

ИНОФЕИТ и МАСИТ потпишаа меморандум за соработка

Центарот за трансфер на технологии и иновации – ИНОФЕИТ и Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ денеска

Прочитај повеќе

Конференција за дигитална, зелена трансформација: Мора да реагираме брзо зашто утре можеби ќе биде доцна

На светот му е потребен рестарт, време е за брза акција. Ако досега бевме качени на воз кој застанува не

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска: Корона-кризата повеќе ги погоди жените, нагласувајќи ја потребата од засилени активности за родова рамноправност

Корона-кризата во глобални рамки го нагласи уште повеќе прашањето за родовата рамноправност и степенот на вклученост на жените во општеството,

Прочитај повеќе

Приоритетни за вакцинирање ќе бидат вработените кои работат во поголема група во иста просторија

И вакцинацијата на стопанствениците од кои дел веќе се имунизираа во Србија, ќе се врши по принципот на приоритет. Надлежните

Прочитај повеќе

ФИТР и МАСИТ со нова соработка за имплементација на иновативни решенија во ИКТ секторот

Фондот за иновации и технолошки развој и Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) потпишаа Меморандум за соработка со

Прочитај повеќе

БАУ и МАСИТ потпишаа меморандум за соработка

Бизнис акцелераторот УКИМ и Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ, потпишаа Меморандум за соработка кој предвидува промовирање

Прочитај повеќе

Кол центарот на Владата награден од СИГМА/ОЕЦД за јавна администрација во Западен Балкан

Владиниот кол центар којшто беше воспоставен во време на техничката Влада во Северна Македонија од Кабинетот на тогашната вицепремиерка за

Прочитај повеќе