Нема зголемен број заболени ученици и наставници, матурата ќе се спроведува според протокол од Комисијата

Во најголем дел од државата немаме зголемен број  заболени наставници и ученици за да се преземат одредени мерки, изјави денеска

Прочитај повеќе

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите

Прочитај повеќе

Царовска: Над 14 илјади ученици пријавија испити, матурата ќе се спроведе, бојкотот е неоправдан

Министерката за образование и наука во врска со бојкот на наставата на средношколците рече дека станува збор за мали групи

Прочитај повеќе

МОН: Матура мора да има, не смееме да правиме компромис со квалитетот на образованието

Државна матура треба да има затоа што со неа се заокружува стекнатото знаење и она што е многу важно ги

Прочитај повеќе

Средношколците против одржување на државната матура,најавуваат протести

Средношколците се против враќањето на државаната матура што министерството за образование го најави за мај следната година.  Доколку одлуката опстане,

Прочитај повеќе

Царовска: Матурата е значајна за развојот на младите, овозможуваме успешно и безбедно полагање на испитите

Подготовките за државната матура во учебната 2020/2021 година се во тек, а полагањето на завршните испити ќе се одржи во

Прочитај повеќе

Матурантите кои имаат училишна матура на протест, бараат можност да го продолжат образованието

Средношколците кои лани не положиле државна матура, бараат и тие како и овогодинешните матуранти да бидат изземени, односно да не

Прочитај повеќе

Миграцијата и училишната матура го преполовија бројот на студенти

За разлика од лани, кога се запишуваа и средношколци само со положена училишна матура, годинава генерално на сите универзитети во

Прочитај повеќе