Гејтс има нови ПРЕДВИДУВАЊА: Ќе се бараат експерти од овие три области

Еден од најбогатите луѓе на светот и основач на Мајкрософт Бил Гејтс открил дека оние кои ќе се бават со

Прочитај повеќе

„Мајкрософт“ го престигна „Епл“ и стана највредната компанија во светот

„Мајкрософт“ го надмина „Епл“ по пазарна капитализација и стана највредната компанија во светот чии акции се тргуваат на берзата, бидејќи

Прочитај повеќе

Рекорден нето профит на „Мајкрософт“ од преку 20 милијарди долари

За првпат досега, Мајкрософт оствари квартален профит од над 20 милијарди долари, при што приходите на компанијата се зголемија за

Прочитај повеќе

Мајкрософт и работниците немаат ист став за работата од далечина – Кој е во право?

Технолошкиот гигант Мајкрософт е на ставот дека работата од дома ја намалува продуктивноста и според една негова неодамна објавена студија

Прочитај повеќе

Нова студија за работата од далечина: Вработените разменуваат помалку информации

Подготвил: Бобан Илијевски Пандемијата со коронавирусот минатата година принудила голем број на рабодавачи да ги префрлат своите вработени на работа

Прочитај повеќе

Мајкрософт и Линкедин го одложија враќањето на вработените во канцелариите

Мајкрософт и Линкедин го одложија на неопределено време враќањето на вработените во канцеларии и со полно работно време поради пандемијата

Прочитај повеќе

Ни социјалните мрежи не се имуни на короната: Една отпушта 960 работници

Професионалната мрежа на Мајкрософт за вработување, Линкедин, вчера соопштила дека ќе укине 960 работни места. Тоа е околу шест проценти

Прочитај повеќе

Работа во Мајкрософт и без факултет – плата до 130,000 долари годишно

Работата во Мајкрософт без факултетска диплома сега е на дофат на раце, дури и ако не сте Бил Гејтс. За

Прочитај повеќе