Левица: Продолжува тоталитарниот однос на власта кон медиумските работници

Министерот за економија Крешник Бектеши, на вчерашната прес-конференција, по поставено прашање од новинарите, со несоодветен и дрзок коментар ги омаловажи.

Прочитај повеќе

ССНМ бара Владата под итно да престане со дискредитација на новинарите

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) остро реагира на недоличниот и дрзок односот на министерот за економија, Крешник

Прочитај повеќе

Комитет за заштита на новинарите: Во 2022 година убиени 67 медиумски работници

Бројот на убиени новинари минатата година е за 50 отсто поголем во споредба со 2021 година, а најголем број жртви

Прочитај повеќе

Во 2022 година убиени 86 новинари и медиумски работници

Осумдесет и шест новинари и медиумски работници се убиени ширум светот во 2022 година, по еден на секои четири дена,

Прочитај повеќе

Ахмети се повлече од изјавата со која Алфа и Телма ги квалификуваше како „непријатели на Албанците“

Претседателот на Демократската унија за интеграции, Али Ахмети завчера на трибина во Гостивар ги етикетираше телевизиите Алфа и Телма како

Прочитај повеќе

Заложби за подобрување на состојбата во новинарството од институциите има, но колку тие ЌЕ се реализираат?

Бобан Илијевски Неодамна, Генералниот секретар на Европската федерација на новинари Рикардо Гутиерез во изјава за Работник рече дека Македонија нема

Прочитај повеќе

Средба на новинари и медиумски работници од Штип

Според искуствата изнесени од учесниците, физички закани кон новинарите во регионот нема, но ги има на социјалните мрежи. Токму на

Прочитај повеќе

Светски ден на слобода на медиумите: Време е за суштински промени кои ќе гарантираат слобода во работењето на новинарите

Денешниот Светски ден на слободата на медиумите е важен потсетник за медиумската одговорност за транспарентни и одговорни институции и за

Прочитај повеќе

Беловски: Порталите се изолиран остров за кои не важат работничките права (АУДИО)

Најголем дел од новинарите кои работат во онлајн (интернет) медиуми имаат лоши работни услови. Ниските плати, неисплаќањето на додатоците согласно

Прочитај повеќе

Беловски: Со страв и неизвесност не може да имаме здрави медиуми

Тема што ги засега медиумските работници, сега станува збор за ТВ Алфа од каде шестмина вработени пред Нова година добија отказ, но

Прочитај повеќе