До 2030 година Германија ќе има недостиг од 180.000 медицински работници

На Германија до 2030 година ќе и недостигаат најмалку 180.000 вработени во медицинскиот сектор, а бројот на граѓани зависни од

Прочитај повеќе

Здравствените работници во Грција излегоа на улиците на Атина против задолжителната вакцинација

Здравствените работници кои се противат на задолжителната вакцинација протестираа во Атина како дел од 24-часовниот штрајк, посочувајќи на недостаток на

Прочитај повеќе

АСМЛ: Наместо да се смислат решенија за одмор на медицинскиот персонал, ќе се наградат оние кои седеа дома

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари реагира на информацијата за регресот за годишен одмор на администрацијата. -Наместо да се смислат

Прочитај повеќе

Донација од синдикатот на ЕСМ за медицинските работници од Ковид центрите

Синдикатот на АД ЕСМ донираше прехрамбени производи за вработените во ковид центрите во неколку градови во државата, соопштија од компанијата.

Прочитај повеќе

Доктор Роџевски: Медицинските работници ќе имаат трауми од пандемијата, а пациентите последици по менталното здравје

„Луѓе кои прележале Ковид-19, ни се чувствуваат поуспорени, имаат малку променета перцепција за дистанца, имаат бранови на многу непријатен мирис,

Прочитај повеќе

Во Албанија вакцинирани 308 здравствени работници

Во Албанија продолжува имунизацијата против Ковод-19 на здравтсвените работнци, кои директно се ангажрани во лекувањето на ковид пациентите. Денеска, на

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Медицински работници пешачеле 22 километри поради снежното невреме во Мадрид

Шпанската влада денеска испрати колони со вакцини ковид-19 и храна во областите отсечени од невремето „Филомена“, што донесе најсилни врнежи

Прочитај повеќе

Четврти бран во Хонгконг: Болница ново жариште на Ковид-19

Хонгконг, кој се соочува со четврти бран на Ковид-19, вложува напори да спречи ширење на коронавирусот, откако една болница стана

Прочитај повеќе

Синдикатите бараат стимулации за медицинските сестри кои се грижат за пациентите со Ковид-19

Претставници на коморите, синдикатите и професионалните здруженија на медицински сестри денес – понеделник испратија барање до министерот за здравство Вилија

Прочитај повеќе