Се вработува се, освен медицински работници

Фрчат огласи за нови вработувања. Државата тоне, се поголем број на луѓе остануваат без работа од приватниот сектор, а долгот

Прочитај повеќе

Штипјанец беснеел во Ковид-центарот и има се заканувал на медицинските лица

Дваесет и деветгодишен штипјанец сакал насилно да влезе во болничката соба на Инфективното одделение, каде што од коронавирусот се лекувала

Прочитај повеќе

10 медицински сестри од Инфективната клиника во Скопје се заразени со ковид-19

Вкупно 10 медицински сестри од Инфективната клиника во Скопје се заразени со ковид-19, а уште две нивни колешки се во

Прочитај повеќе

Фактор: По завршување на пандемијата Македонија ја чека одлив на медицински сестри

Откако пандемијата на коронавирусот ќе заврши, Македонија ја чека одлив на медицински сестри. Тие би заминале во регионот, но и

Прочитај повеќе

Лекари и медицински сестри ги напуштаат државните болници, истоштени од борбата со Ковид-19, спасот го бараат во приватни клиники

Дали во време на пандемија ни се заканува недостиг од медицински кадар? Здравствените работници кои се на првата борбена линија

Прочитај повеќе

Шест медицински сестри од Битола, останаа без работа

Кога ќе настане спрега помеѓу здравствените и судските институции за ефикасно бркање од работа, па дури и во време на

Прочитај повеќе

Бишлиоска: Голем број на медицински сестри ќе ја напуштат државата, за станат дел од здравствените установи во Европа

Генерално имаме секојдневни известувања од многу болници ширум државата каде што медицинските сестри пред се во овие услови на пандемија

Прочитај повеќе

Бишлиоска: Да се донесе закон за регулирање на професијата медицинска сестра

Гордана Бишлиоска од здружение на медицински лица „За нас“ во вчерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ

Прочитај повеќе

Расправија на Инфективна причина за отказот на трите медицински сестри

Расправија на повисок тон е причината Дивна, Зорица и Силвана да ги соблечат скафандерите и да поднесат барање за отказ

Прочитај повеќе

Филипче: После заслужениот одмор повторно ќе разговарам со медицинските сестри од Инфективна

Утрово се сретнав со колешките Зорица, Силвана и Дивна, медицински сестри од Инфективната Клиника. Тие изминативе седум месеци се на

Прочитај повеќе