Во Мексико, државните службеници веќе не смеат да се гушкаат и бакнуваат

Вработените во државните служби во Мексико отсега ќе треба да избегнуваат бакнување, гушкање и комплименти за физичкиот изглед како дел

Прочитај повеќе

Убиена новинарка во Мексико – втора ликвидација во една недела

Мексиканската новинарка Лурд Малдонадо е убиена во северниот пограничен град Тихуана, соопштија властите, што е второ убиство на медиумски работник

Прочитај повеќе

Во Мексико убиени се 2 новинари за 4 дена, последниве 20 години убиени се 130 медиумски работници

Во Мексико во изминатите четири дена убиени се двајца новинари, изјави претставникот на  Комитетот за заштита на новинари, Алберт Хутсен.

Прочитај повеќе

Најмалку 16 рудари загинаа во сообраќајна несреќа во Мексико

Најмалку шеснаесет лица загинаа, а 14 се повредени по директен судир меѓу автобус и комбе во близина на северозападниот мексикански град Каборка.

Прочитај повеќе

Здравствените работници сочинуваат петтина од починатите во Мексико поради коронавирусот

1,744 здравствени работнци починале во Мексико од Ковид – 19 во текот на епидемиајта, соопштило Министерството за здравство.  Постои сомнеж

Прочитај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Група археолози од Мексико и од американскиот Универзитет на Аризона открија древна тврдина во југоисточно Мексико, за која се верува

Прочитај повеќе