МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената струја

Средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври АД МЕПСО ги донира таму каде што се најпотребни, кај граѓаните.

Прочитај повеќе

„ПАРИ” АНАЛИЗА | ЕСМ СО ЗАГУБА ОД 28 МИЛИОНИ ЕВРА, ЕВН СО ДОБИВКА ОД 28 МИЛИОНИ ЕВРА-Така работеле лани енергетските компании кога дивееја цените на струјата

Есента 2021 година ќе биде запаметана по енормниот скок на цените на електричната енергија, и според сите предвидувања, високи цените

Прочитај повеќе

МЕПСО ја одложува исплатата на К-15 како дел од планот за намалување трошоци

Националниот оператор МЕПСО ги објави мерките за кратење на трошоците за време на енергетската криза во рамките на акционесктото друштво

Прочитај повеќе

Бектеши: Останувам на ставот дека струјата ќе поскапи до 10 отсто

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека останува на ставот дека поскапувањето на струјата ќе биде најмногу до 10

Прочитај повеќе

Цената на струјата нема да се менува до крајот на годинава, рано е да се предвиди што после 1 јануари

До крајот на годинава нема да се менува цената на електричната енергија, а сега е многу рано да предвидиме што

Прочитај повеќе

Заев: Нема ништо спорно во назначувањето на новиот директор на МЕПСО

Во врска во вчерашната изјава на претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска дека постои судир на интереси во назначувањето на

Прочитај повеќе

Претседателката на Антикорупциска: Рамадани не може да ја извршува функцијата во МЕПСО

Куштрим Рамадани не може во моментов да ја извршува функцијата во МЕПСО на која е назначен, вели претседателката на Државната

Прочитај повеќе

Директорката на МЕПСО: И мојата сметка за струја е поскапена!

Генералната директорка на АД МЕПСО Ева Шуклева не верува дека ќе предизвика намалување на потрошувачката на електрична енергија одобреното зголемување

Прочитај повеќе

Регулаторна прифаќа да ја врати старата цена на струјата, но ако се согласат енергетските компании

Ако ЕВН, МЕПСО и ЕЛЕМ ги повлечат барањата за поскапување на струјата, тогаш и Регулаторната комисија за енергетика ќе ја

Прочитај повеќе